Iecavas
novads
IEdvesmo
Seko: twitter facebook rss instagram

Suņi - palīgi robežsardzē

0

15.maijā cītīgākajiem Iecavas novada bērnu bibliotēkas lasītājiem bija iespēja tikties ar Valsts robežsardzes Rīgas pārvaldes Kinoloģijas nodaļas speciālistēm Lieni Priedi un Sandru Kuplēnu, kā arī viņu dienesta suņiem - septiņus gadus veco vācu aitu šķirnes suni Alanu un četrus gadus jauno suņu jaunkundzi Dimmu.

Tikšanās ievadā kinoloģes skolēniem pastāstīja par darbu robežsardzē. Robežsargu pienākumos ietilpst gan automašīnu, gan personu un viņu dokumentu pārbaude. Šo pienākumu veikšanai nepieciešama gan precizitāte, gan liela atbildība, jo ne jau visi robežas šķērsotāji ir godīgi.

Robežsargi strādā arī lidostā un ostā. Katrs, kurš kaut reizi ir lidojis ar lidmašīnu, zina, ka pirms lidojuma ir jāiziet robežkontrole. Dienests robežsardzē būtu daudz grūtāks, ja nebūtu četrkājaino palīgu, kuriem ir ne mazāk dienesta nopelnu, kā viņu saimniekiem. Suņi ir apmācīti pārbaudīt lidostā nodoto bagāžu, un, ja viņiem rodas aizdomas par bagāžā ievietotu neatļautu lietu, tie dod ziņu saimniekam.

Bez dienesta suņiem robežsardzi iedomāties nav iespējams, viņi tiek iesaistīti gandrīz visos robežsardzes kontroles posmos. Katrs suns ir specializējies kādas noteiktas vielas vai priekšmetu, narkotiku, ieroču, sprāgstvielu, līķu vai cilvēku meklēšanā, kā arī cilvēku aizturēšanā.

L.Priede noliedza dažkārt izskanējušo viedokli - lai suņus apmācītu meklēt narkotikas, viņi ar tām tiek iebaroti. Suņu ožas treniņi notiek, mācoties atrast savu mantiņu, kas suņiem ļoti patīk. Suņus nevar iemācīt meklēt, piemēram, hašišu, bet var iemācīt meklēt savu mantiņu, un narkotiku meklēšana norit tieši pēc šāda principa. Veiksmīgas atrašanas gadījumā suns vienmēr ir jāapbalvo ar kādu kārumu.

Arvien biežāk Latvijā pazūd cilvēki. Tad labākie palīgi meklēšanā ir dienesta suņi. Viņu palīdzība nepieciešama arī pirms lielu pasākumu norises, kad jāpārbauda, vai telpās nav ievietotas sprāgstvielas. Šādu misiju dienesta suņi veikuši, piemēram, pirms NATO samita.

Kucēns, kurš izaugs par labu dienesta suni, nemaksā lēti - no 1500 līdz pat 5000 eiro. Visbiežāk tos ieved no ārzemēm, kur kucēni ir izgājuši speciālu testu. Tā jau ir sava veida garantija, ka suns būs derīgs dienestam.

Visbiežāk dienestam tiek iepirkti beļģu aitu, vācu aitu un labradora šķirnes suņi. Latvijā dienesta pienākumus veic arī taksis, kurš ir specializējies narkotisko vielu meklēšanā. Arī L. Priedes Alans ir apmācīts šo vielu meklēšanā; gan suns, gan viņa saimniece var lepoties ar labiem panākumiem - pagājušajā gadā viņu narkotiku meklēšanas pieredzi papildinājuši 11 rezultatīvi gadījumi.  

Pēc interesantās sarunas bibliotēkā kinoloģes turpat iestādes pagalmā sniedza paraugdemonstrējumus ar dienesta suņiem. Dimma demonstrēja paklausību savai saimniecei, bet Alans meklēja narkotikas un ļāvās rotaļīgām izklaidēm kopā ar skolēniem. Iespējams, ka šīs aizrautīgās tikšanās iespaidots, kāds no viņiem gribēs kļūt par robežsargu. 

Šis bija viens no pasākumiem ciklā, ko bibliotekāres organizē par godu Latvijas valsts 90.gadadienai.  

Antas Kļavenieces teksts un foto

Lapas informācija atjaunota:    06.01.2015
TWITTER
IecavaLV
15 jan
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Iecavas, Kalnciema, Vecumnieku un Pļavi… https://t.co/R5q13MdrTd