Iecavas
novads
IEsaistās
Seko: twitter facebook rss

Rozentāla fotogrāfiju izstāde – iecavnieku veltījums Iecavas un Latvijas jubilejai

31-05-2017 0

2016. gada 7. maijā Iecavas sieviešu kluba «Liepas» 15 gadu jubilejas izstādē «Sieviete cauri laikiem» iecavniekiem pirmo reizi publiskai apskatei tika piedāvātas vairākas Jāņa (Jana) Rozentāla (1891-1973) pagājušā gadsimta 20.-40. gados radītas sieviešu fotogrāfijas.

Senās fotogrāfijas saglabātas, pateicoties Kasparam Beitiņam, kura ģimenes īpašumā nonāca Iecavas novada Rožlejas. Māju jaunie saimnieki bēniņos atrada lielu kasti ar fotoplatēm, vairāk nekā 300 fotogrāfijas.Fotoplatēs ir saglabājušās unikālas vēstures liecības no pagājušā gadsimta 20.-40.gadiem. To autors ir tā laika mājas saimnieks J.Rozentāls. Fotogrāfijās iemūžināti Iecavas un tās apkārtnes skati, iecavnieku ikdiena un svētku brīži. Lai arī fotografēšana bija J.Rozentāla vaļasprieks, fotogrāfijās var redzēt autora eksperimentētāja dabu, prasmi pierunāt cilvēkus fotografēties un spēju noķert mirkli.

Pateicoties J.Rozentāla ģimenei, jo īpaši viņa mazmeitai Dacei Namsonei, fotonegatīvi un to digitalizētās versijas ir pieejamas sabiedrībai. Ieguldot biedrības «Liepas» dalībnieku laiku un apkopojot finanšu resursus – pārsvarā privātos ziedojumus un dažu uzņēmēju ziedojumus -, digitalizēti visi saglabātie fotonegatīvi. Sadarbībā ar biedrību «Arhīvs» veikta fotogrāfiju atlase izstādei. Iecavas novada dome piešķīrusi finansējumu J.Rozentāla fotoizstādes «Iecavnieki cauri laikiem jeb Tāda tā dzīve bij» izveidošanai, kur tiks izstādītas 40 fotogrāfijas. Finansējums piešķirts pēc deputātes A.Vītolas pieprasījuma budžetā.

Šī izstāde lai ir mūsu veltījums Iecavas 525. jubilejai un Latvijas simtgadei. Fotoizstādes atklāšana paredzēta 21.jūlijā Iecavas 525 gadu jubilejas svētkos, un tā būs apskatāma līdz rudenim.

Ar visām digitalizētajām fotogrāfijām ikviens var iepazīties ŠEIT.

«Liepas» saka paldies visiem, kas palīdzēja saglabāt J.Rozentāla atstāto vēsturisko mantojumu, īpaši K.Beitiņa ģimenei un D. Namsonei, visiem privātajiem ziedotājiem, kā arī uzņēmumiem SIA «ALTER GRUPA» un AS «Balticovo».

Aicinām apskatīt digitalizētās J.Rozentāla fotogrāfijas. Ja izdodas fotogrāfijās atpazīt cilvēkus, notikumus un laiku, kurā tapusi konkrētā fotogrāfija, lūdzam rakstīt uz biedrības «Liepas» e-pastu iecavasliepas@inbox.lv. Vēlamies fotogrāfijas papildināt ar stāstiem.

Beāta Bundule
Iecavas sieviešu kluba «Liepas» valdes priekšsēdētāja

 

Lapas informācija atjaunota:    31.05.2017
Aktuālais jautājums

Vai Tu šķiro atkritumus?

Jā, šķiroju visus mājsaimniecības atkritumus
Šķiroju daļēji, piemēram, tikai stikla taru, PET pudeles, papīru
Nē, nesaprotu kāds no tā labums
Šķirotu, ja tuvumā būtu šķirošanas konteineri
TWITTER
IecavaLV
21 Apr
No šodienas gājējiem atkal ir pieejams tiltiņš Iecavas parkā aiz estrādes. Paldies Iecavas zemessargiem par uzstādī… https://t.co/kpxAxtGwRC