Iecavas
novads
IEsaistās
Seko: twitter facebook draugiem rss

Putnu gripa

14-03-2017 0

 

(03.05.2017.)

Atcelta prasība mājputnus turēt slēgtā telpā

Valdība trešdien, 3.maijā, akceptēja. grozījumus biodrošības pasākumos dzīvnieku turēšanas vietām. Grozījumi noteikumos pārceļ mājputnu turēšanas ierobežojuma periodu no iepriekš noteiktā 31.maija uz 3.maiju.

Zemkopības ministrija pārskatīt mājputnu turēšanas iekštelpās aizlieguma termiņu nolēma pēc konsultācijām ar Latvijas Ornitologu biedrību un Pārtikas un veterināro dienestu un pēc aktuālās situācijas apzināšanas Eiropā.

Grozījumi līdztekus arī noteic, ka mājputnu īpašniekiem - kuri mājputnus tur olu vai gaļas iegūšanai mājsaimniecībā patēriņam savām vajadzībām vai tur mājputnus inkubējamo olu iegūšanai, lai tās izmantotu mājsaimniecības vajadzībām - turpmāk nevajadzēs izstrādāt biodrošības pasākumu plānu, jo šādu mājsaimniecību darbība nerada lielu risku infekcijas slimību izplatībai.

Noteikumos precizēta prasība mājputnu īpašniekiem nodrošināt, lai nepiederošas personas neiekļūst mājputnu turēšanas vietā.

Precizēta prasība, ka arī tiem mājputnu īpašniekiem, kuri tur mājputnus nelauksaimnieciskiem nolūkiem (izņemot kā mājas (istabas) dzīvniekus), ir jāievēro noteikumos reglamentētie biodrošības pasākumi.

Noteikumi „Grozījumi Ministru kabineta 2015.gada 9.jūnija noteikumos Nr.291 „Noteikumi par biodrošības pasākumu kopumu dzīvnieku turēšanas vietām”” stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.


Rūta Rudzīte
ZM sabiedrisko attiecību speciāliste

_______________________________________________________________________________________________________________

(14.03.2017.)

Putnu gripa – vai tikai ekonomiska problēma?

Putnu gripa ir vīrusa H5N1/ H5N8 izraisīta ļoti lipīga infekcijas slimība, kas Eiropā un visā pasaulē pašlaik aktīvi ietekmē savvaļas putnus un mājputnus. To galvenokārt raksturo smagi elpošanas sistēmas traucējumi un augsta mirstība putnu vidū. Risks inficēties ar H5N1 vīrusu no dzīviem dzīvniekiem vai mājputnu produktiem ir zems, jo tas nav uzskatāms par vīrusu, kas būtu labi pielāgojies cilvēka organismam (līdz šim vēl pasaulē nav konstatēta putnu gripas vīrusa H5N1 pārnešana no cilvēka uz cilvēku, bet tas var tikt nodots no inficēta dzīvnieka cilvēkam), taču pastāvīgi notiek izmaiņas vīrusa genomā, tāpēc pastāv iespēja, ka putnu gripas H5N1 vīruss varētu mutēt un izveidoties jauns vīrusa paveids, kas ir vairāk pielāgojies cilvēka organismam un potenciāli varētu radīt jaunu pandēmijas celmu.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem, cilvēkiem inficējoties ar H5N1 vīrusu, letalitāte novērota 60% gadījumu. Visos gadījumos inficēšanās konstatēta pēc cieša kontakta ar slimiem putniem, putnu līķiem vai ar vīrusu aptraipītiem priekšmetiem. Līdz šim vēl pasaulē nav konstatēta putnu gripas vīrusa H5N1 pārnešana no cilvēka uz cilvēku.

Riskam visvairāk ir pakļauti tie cilvēki, kuri tur putnus, piemēram, vistas, pīles un zosis, savas dzīvesvietas tuvumā, kā arī tie, kuriem ir novājināta imunitāte.

Kā pasargāt sevi un mājputnus no saslimšanas?

  • Biodrošības ievērošana – izslēgtas mājputnu kontaktēšanās iespējas ar savvaļas putniem (turēšana slēgtā vidē), barības un ūdens pasargāšana no savvaļas putnu piekļuves (ūdens izmantošana no atklātām ūdenstilpnēm un svaigas zāles, kas bijusi kontaktā ar savvaļas putniem, izbarošana rada milzīgu risku), izvairīšanās no masveida pasākumiem ar putnu dalību (izstādes, izbraukuma tirdzniecība), nepiederošu personu apmeklējumu un piekļuves putniem un putnu mītnei ierobežošana, maiņas apģērba, apavu un dezobarjeras pie ieejas novietnē.
  • Nepieļaut citu dzīvnieku, kas brīvi pārvietojas pa novietnes vai apkārtējo teritoriju (suņi, kaķi), saskari ar mājputniem.
  • Personīgās higiēnas ievērošana (īpaši pēc saskares ar putniem vai putnu izkārnījumiem mazgāt rokas ar ziepēm), termiski apstrādātas putnu gaļas un olu lietošana uzturā. Inficēties ar putnu gripas vīrusu iespējams, uzturā lietojot slimu putnu gaļu un olas, kā arī aizskarot inficētus putnus un to līķus. Stingrāki piesardzības pasākumi jāievēro putnu kopējiem un cilvēkiem, kas ir ciešā saskarē ar putniem.

 

Vai putniem neredzēt saules gaismu?

Laika posmā līdz 31. maijam mājputni ir jātur slēgta tipa telpā vai kūtī, kas nepieļauj mājputnu kontaktu ar savvaļas putniem. Putnus pieļaujams turēt arī slēgta tipa nojumē vai cita veida konstrukcijas būvē, ja tā ir pasargāta no savvaļas putniem (sevišķi ūdensputniem), kā arī citu dzīvnieku piekļūšanas mājputnu turēšanas, dzirdināšanas un barošanas vietai. Šī telpa var būt norobežota ar smalku sietu un noklāta ar drošu ūdensizturīgu jumtu. Tāpat slēgta telpa var būt arī tikai slēgta nojume.

Neatbilstoša turēšana Atbilstoša turēšana

 

Ekonomiskie zaudējumi

Ja slimības uzliesmojums tiek reģistrēts mājputnu novietnē, visi putni tiek nekavējoties nogalināti un iznīcināti; nekavējoties tiek iznīcināta arī no šiem mājputniem iegūtā gaļa un olas. Tiek izveidota aizsardzības zona 3 km rādiusā un uzraudzības zona 10 km rādiusā, kurās ir ierobežojumi putnu un produkcijas pārvietošanai un tirdzniecībai.  Ja putnu gripa tiks konstatēta novietnē, kura nav reģistrējusi mājputnus LDC, tā nevarēs saņemt kompensāciju par slimības dēļ likvidēto ganāmpulku.

Ko darīt, ja ir aizdomas par putnu gripas infekciju?

Informēt PVD, ja pamana neparasti lielu skaitu (vairāk par 5) beigtu savvaļas putnu vai arī ja kāds no mājputniem saslimst vai nomirst neparastos apstākļos. Nekādā gadījumā cilvēkiem pašiem nevajadzētu aiztikt (beigtus vai slimus) putnus.

Ja cilvēkiem ir iepriekš bijusi saskare ar slimiem putniem un ir konstatēti gripai līdzīgi simptomi (paaugstināta temperatūra 380C, vājums, klepus, kakla, muskuļu un vēdera sāpes, diareja, grūtības elpot, pneimonija, krampji vai neiroloģiski simptomi), nekavējoties jāvēršas pie ģimenes ārsta vai tuvākajā ārstniecības iestādē, papildus informējot medicīnisko personālu par iepriekšēju kontaktu ar slimiem putniem.

Informatīvais materiāls par putnu gripu

Aktuālā informācija par putnu gripu - Zemkopības ministrijas mājaslapā.

 

Informāciju sagatavoja Pārtikas un veterinārais dienests
Lapas informācija atjaunota:    03.05.2017
TWITTER
IecavaLV
16 Aug
Iepazīsti novada uzņēmējus! https://t.co/UcWHAUpiSC https://t.co/fgyhEN6Nz6