Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss

Debašu maratons Rīgā, Slovākijā, Iecavā

18.04.2017 0

Debašu klubam Iecavas vidusskolā sešas nedēļas bija tik spraigas, ka vārds maratons būs vietā. Viss sākās ar gatavošanos starptautiskajam turnīram RigaGo, kurā sapulcējās komandas no Latvijas, Lietuvas, Krievijas un Baltkrievijas.

Debašu maratons Rīgā, Slovākijā, Iecavā
FOTO: no debašu kluba albuma

Turnīrs notika krievu un angļu valodā. Iecavas vidusskolu pārstāvēja divas angļu komandas un jauno debatētāju delegācija kā laika tiesneši. Gatavošanās turnīram bija spraiga un laikietilpīga. Gandrīz katru otro dienu sazinājāmies un sanācām kopā, lai izrunātu nianses, būtiskāko un lietderīgāko lietai par tēmu «Ziedojumi labdarībai nes labumu sabiedrībai».

Pavasara brīvlaikā no 16. līdz 18. martam Rīgas 34. vidusskolā norisinājās starptautiskais turnīrs. Konkurence bija samērā sīva, un pārstāvniecība no dažādām skolām ne tikai Latvijā, bet arī ārpus tās. Mūsu komandas (Kristīne Štrausa 12.b, Anna Emīlija Onzule 10.a, Renāte Estere Liepiņa 8.b, Kristaps Anspoks 12.a, Jānis Burcevs 11.b, Krists Kristiāns Borovskis 8.a) debatēja atzīstami un ar lielu punktu skaitu kopvērtējumā. Galarezultātā meiteņu komanda ieguva godalgoto 3. vietu.

Interesants bija fakts, ka turnīra laikā tika piedāvātas divas improvizācijas tēmas, kurām bija dots sagatavošanās laiks 30 minūtes. Pēc šīm debatēm komandas varēja parādīt savas prasmes izvirzīt argumentus un pamatot savu lietu bez intensīvas sagatavošanās. Turnīra laikā tika piedāvāta iespēja saliedēties un iepazīt citam citu interaktīvajā orientēšanās spēlē pa Vecrīgu. Tādi brīži jauniešos raisa motivāciju piedalīties debašu turnīros, jo tas nav tikai milzīgs darbs, bet arī izprieca.

Intensīvi gatavojāmies arī starptautiskajam debašu pasākumam Slovākijā no 26. marta līdz 30. martam. Tas bija kā turpinājums jau augustā notikušajam pasākumam Lietuvā un novembra pasākumam Beļģijā, par kuriem jau rakstījām iepriekš.

Pasākuma tēma bija demokrātija. Vai demokrātija ir apdraudēta pasaulē? Ko es, kā pasaules sastāvdaļa, varu darīt, lai mainītu situāciju un pievērstu tam uzmanību? Bez 10 Latvijas delegātiem Slovākijas galvaspilsētā Bratislavā kopā sanāca vēl 14 valstu (Lietuva, Igaunija, Lielbritānija, Somija, Polija, Ungārija, Bulgārija, Slovēnija, Rumānija, Nīderlande, Slovākija, Čehija, Grieķija, Horvātija) pārstāvji. Iecavu pārstāvēja debašu trenere Vita Lauciņa-Veinere un 12.b klases skolniece Kristīne Štrausa.

Projekta galvenā ideja ir iesaistīt jauniešus no dažādām ES valstīm diskusijās par demokrātiju, pašreizējo situāciju ES un veidiem, kā jaunieši var ietekmēt lēmumu pieņemšanu. Kristīne jau veiksmīgi sevi apliecināja Briselē par tēmu «Politiskā apātijā Latvijas jauniešu vidū». Tas deva viņai pārliecību, ka aktivitātes Bratislavā būs uz pieredzi balstītas.

Triju dienu laikā debatētājiem bija iespēja piedalīties satura un debašu darbnīcās, kuras tika veltītas šādām tēmām: migrācija, vēlēšanas, intergrācija, militārā sadarbība, Brexit, nacionālisms, protesti, minoritātes, masu mediji, cilvēktiesības, bērnu tiesības un privilēģijas, nacionālā identitāte, terorisms, atšķirība starp demokrātiju un brīvību, konspirācijas internetā, hibrīdkarš, politiskā apātija un citas. Darbnīcas vadīja paši treneri/tiesneši un eksperti no dažādām valstīm. Latvijas pārstāves - Zemgales un Rīgas reģiona debašu koordinatore Vita Lauciņa-Veinere un Latgales reģiona debašu centra koordinatore Rita Murāne - piedāvāja praktisko debašu darbnīcu par argumentu uzbūves metodi un satura darbnīcu par stereotipiem kā apdraudējums demokrātijai.

Projekta organizatori vakaros piedāvāja izmēģināt debašu prasmes pasaules skolu debašu formātā, pašiem iepazīt Bratislavu un piedalīties Kultūras Expo, baudot dažādu valstu kulinārijas mantojumu.

Projekta dalībnieki noslēgumā atzina, ka kļuvuši daudz zinošāki un atvērtāki jautājumos, kas skar demokrātiju un tās draudiem; secinājuši, ka mainīt lietas pasaulē, valstī un savā pilsētā var, tikai sākot pašiem ar sevi, informējot un izglītojot citus. Viņi apzinās, ka ir tā paaudze, kas var iesaistīties valstiski svarīgu lēmumu pieņemšanā un ietekmēt tos globālā līmenī.

Uzreiz pēc atgriešanās no Slovākijas bija jābūt gataviem 1. aprīlī debatēt Rīgas un Zemgales apvienotajā reģionālajā debašu turnīrā Iecavas vidusskolā par tēmu «Sociālie mediji veicina/neveicina jauniešu izpratni par politiskajiem procesiem». Uz turnīru sabrauca komandas no Bauskas Valsts ģimnāzijas, Dobeles Valsts ģimnāzijas, Rīgas Valsts 1.ģimnāzijas, Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas un, protams, Iecavas vidusskolas komandas.

Arī šajā turnīrā piedalījās divas Iecavas vidusskolas komandas - Kristīne Štrausa 12.b, Anna Emīlija Onzule 10.a, Renāte Estere Liepiņa 8.b, Jānis Burcevs 11.b, Krists Kristiāns Borovskis 8.a un Daniels Fjodorovs 12.b. Sīvā cīņā ar ļoti mazu punktu pārsvaru Iecavas vidusskolas meiteņu komanda atdeva uzvaru Bauskas Valsts ģimnāzijai, pašas paliekot godpilnajā 2.vietā. Jānis Burcevs šajā turnīrā bija labākais runātājs.

Nākamajā sestdienā, 8. aprīlī, Iecavas vidusskolā notika Nacionālais debašu turnīrs, kurš pulcēja labākos debatētājus no visiem Latvijas novadiem. Kopā turnīrā piedalījās 23 komandas no Liepājas, Ventspils, Līvāniem, Daugavpils, Cēsīm, Vecpiebalgas, Bauskas, Rīgas un citām pilsētām. Iecavu pārstāvēja Kristīne Štrausa, Anna Emīlija Onzule un Renāte Estere Liepiņa par iepriekš minēto reģionālā turnīra tēmu. Meitenes bija gatavas un morāli noskaņotas uz uzvaru. Lai gan viņas neieguva 1. vietu, toties godpilnā 3. vieta bija izcīnīta, atstājot uzvaru Liepājas komandām. Angļu turnīrā 1. vieta tika Ventspilij un 2. vieta atkal Liepājai.

Kopsavilkumā Iecavai ir ļoti laba bilance. Nevienā turnīrā neesam palikuši bez godalgotas vietas. Tas nozīmē, ka esam uz pareizā viļņa un debatēm Iecavā ir nākotne. Tomēr, lai cik labi mums būtu panākumi, nevar noliegt, ka bez Iecavas vidusskolas un Iecavas novada domes atbalsta mēs nebūtu tik tālu tikuši. Katrs pasākums maksā naudu un cilvēkresursus. Lai noorganizētu turnīru, ir nepieciešams paredzēt delegātu skaitu, jāpadomā par balvām, par pasākumiem, par transportu, par ēdināšanu, par kabinetu skaitu, izkārtojumu un daudz citām lietām.

Tāpēc milzīgs paldies arī skolas šoferim Guntaram Pērkonam, skolas saimnieciskās daļas vadītājai Daigai Skujai, skolas virtuves komandai Inese Rozentāles vadībā, skolas sargiem, fotogrāfei Dacei Riekstiņai un visiem pedagogiem. Īpašs paldies par sadarbību tiesājot bijušajiem debatētājiem: Eduardam Ceram, Reinim Veserim, Ilutai Loginai, Verneram Jānim Trokšam, Kristiānai Lauciņai-Veinerei un Diānai Špoģei. Šajā mācību gadā debašu aktivitātes ir noslēgušās, taču vasarā vēl gaidāms Vasaras debašu seminārs skolotājiem, kurš rosinās uz jauniem darbiem un idejām nākamajam debašu maratonam.

Uz satikšanos!

Vita Lauciņa-Veinere
debašu trenere Iecavas vidusskolā un Zemgales reģiona debašu koordinatore
Lapas informācija atjaunota:    18.04.2017
TWITTER
IecavaLV
22 Jun
Sveicam Līgo svētkos! https://t.co/W7qhCrasdK