Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss

Viens no dzīves aicinājumiem - rakstīt

04.07.2017 0

Divām iecavniecēm - Betijai Celitanei un Džūlijai Rodenkirhenai - šogad atkal tika dota iespēja piedalīties skolēnu literārās jaunrades seminārā «Aicinājums».

Viens no dzīves aicinājumiem - rakstīt
FOTO: no personīgā arhīva

Betija Celitane:
- Jau otro gadu manai vasarai rodas citādāka pēcgarša, rodas jauns literāro darbu saraksts, kas jāiegādājas bibliotēkā, rodas plašs draugu, jauno rakstnieku pulks, uzaust skaidrāki mērķi (piemēram, jāizlasa vismaz 70 lappuses dienā), un savas dzimtās valodas vērtība pakāpjas par vēl vienu soli uz augšu.

Es piedalījos literārajā jaunrades seminārā «Aicinājums», kas šogad norisinājās Latvijas Rakstnieku savienības telpās. Kā tur nokļūt? Viss sākas ar konkursu - jāiesūta vismaz 3 dzejoļi, kurus vērtē kompetenta žūrija, un tikai labākie jaunie dzejnieki iegūst brīvbiļeti uz iespēju piedalīties šajā seminārā.

Šogad mūs recenzēja tādi dzejnieki kā Jānis Elsbergs, Jānis Tomašs, Aivars Eipurs u.c. Salīdzinot ar iepriekšējo gadu, kad biju pārbijusies un nokaunējos par to, ka rakstu dzeju 19. gadsimta stilā, izmantojot atskaņas neatbilstoši kontekstam, šī gada saņemtās recenzijas lika man smaidīt un noticēt saviem radošajiem spēkiem. Esmu iemācījusies izvairīties no liekvārdības, klišejām, veidojusi dzejoli tā, lai vēstījums būtu skaidrs un saprotams. Dzeja nav tikai spēle un tā prasa lielu piepūli - atrast, ieklausīties, izdomāt, kas varētu būt noticis, pārdomāt un atkal no jauna atrast. Kā sacījis angļu dzejnieks S.T.Kolridžs: «Zinātnieks atrod ūdenī H2O, dzejnieks tajā atrod čalošanu, ritēšanu, klusumu vai zilumu.» Vēlme izzināt un prast mācēt rakstīt labi ir kļuvusi par daļu no manas asinsrites cirkulācijas. «Aicinājums» ir lieliska iespēja ikvienam jaunietim, kurš, redzot baltu papīra lapu, dzird, kā tā brēc un sauc, lai tiktu aprakstīta. Ikkatra reize, kad tevi nodēvē par «aicīti», ir sirdssilta un gribētos, lai tas tā paliktu mūžīgi.

Džūlija Rodenkirhena:
- Par «Aicinājumu» var domāt dažādos slāņos. Pirmkārt, tas ir Latvijas Rakstnieku savienības bērnu un jauniešu literāro darbu konkurss, kurā veiksmīgākajiem dalībniekiem tiek sniegta iespēja piedalīties nometnē.  Otrkārt, jau 41 gada garumā leģendām apvīts notikums, kurā savas rakstnieku gaitas sākuši daudzi šobrīd ļoti populāri un atzīti vārda mākslinieki. Treškārt, tā ir iespēja iekļūt literārajā apritē, iegūt svarīgus kontaktus un draugus, zināšanas literāro prasmju pilnveidei, kā arī dzirdēt jau pieredzējušu autoru viedokli un komentārus par saviem darbiem.

Man šis bija jau otrais gads «Aicinājuma» nometnē – tāpat kā pagājušajā gadā, startēju ar darbiem prozā. Jāsaka gan, ka šis gads bija neparasts – visas sešas dienas lekcijas un nodarbības notika Latvijas Rakstnieku savienības telpās Rīgā, nevis lauku mājā; iztrūka gan nakšņošana un darbu lasījumi ugunskura gaismā, gan vieglas bohēmas caurvītā ikdiena. Lai arī tam visam piemita īpašs šarms, arī par šo gadu esmu gandarīta. Tika saglabātas īpašās «Aicinājuma» tradīcijas – kopīgas dienasgrāmatas rakstīšana, karoga izveide.

Bija iespēja klausīties ļoti augstvērtīgas lekcijas - visvairāk atmiņā palikušas Gunta Bereļa atziņas par rakstnieka smago likteni, nemitīgo sevis pārvarēšanu un milzīgo darbu, kas jāiegulda prozas teksta radīšanā. «Ja ir harmonija, miers, apskaidrība, tad rakstīšana atkāpjas esamības fonā,» vēstīja G. Berelis. Lai rakstītu, kolīzijas, «stīvēšanās ar enģeļiem un dēmoniem», grūtības un pat sāpes ir nepieciešamība. Ar semiotiku, intertekstualitāti un hipertekstu principiem mūs iepazīstināja Laimdota Ločmele. Īpašs prieks, ka manu darbu recenzentu vidū bija gan Andra Manfelde, gan Ilze Jansone un Vladis Spāre.

Pēc pagājušā gada biju iepazinusi tādus zvērus kā štampus un klišejas, vairāk izpratusi literārās pasaules prasības, tāpēc arī saņēmu uzslavas gan par attīstību, gan valodas oriģinalitāti un sižetiskajiem pavērsieniem. Starp citu, viens no stāstiem netiešā veidā ved caur Iecavu, tai ir ārkārtīgi būtiska loma kādu cilvēku dzīvē. Tās jau arī ir galvenās rakstniekam nepieciešamās izejvielas – dzīve, cilvēki, sarunas. Un balta lapa, protams.

 

Betija Celitane, Džūlija Rodenkirhena
Lapas informācija atjaunota:    05.07.2017
TWITTER
IecavaLV
22 Jun
Sveicam Līgo svētkos! https://t.co/W7qhCrasdK