Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss

Kā jaunieši var tikt sadzirdēti Eiropā?

09.10.2017 0

Par šo problēmu 11 jauniešu delegācijas no 10 valstīm (Dānijas, Anglijas, Īrijas, Krievijas, Polijas, Ungārijas, Itālijas, Francijas, Vācijas un Latvijas) uzstājās ar sagatavotajām prezentācijām Jauniešu forumā Francijā, Courpiere pilsētiņā, privātā internātskolā.

Kā jaunieši var tikt sadzirdēti Eiropā?
FOTO: no Kristīnes Kareles albuma

Latviju un Iecavas vidusskolu pārstāvēja divas skolnieces – Anna Patrīcija Karele un Kristija Laura Čipena, kā arī divas skolotājas - Vita Lauciņa-Veinere un Kristīne Karele.  Jaunietes uzstājās par vienoto tēmu no Latvijas skatupunkta. Tika pieminēti veidi, kā jaunieši Iecavā un Latvijā iesaistās dažādos jauniešu klubos, centros, ārpus skolas aktivitātēs, lai izteiktu savu viedokli un vienkārši būtu aktīvi pilsoņi.

Kopsavilkumā kā galvenās iespējas tikt sadzirdētiem tika pieminēti sociālie mediji (Facebook, Twitter, Instagram,), TV šovi, raidījumi, radio pārraides, dalība jauniešu padomēs, skolas domē, sporta pasākumos, koncertos, nometnēs, mākslas izstādēs, reklāmu konkursos, praidos, avīzēs. Ļoti pretrunīgas bija, piemēram, Francijas un Krievijas jauniešu idejas. Krievi apgalvoja, ka jauniešiem tiek dota iespēja tikt uzklausītiem, vienīgi pašiem ir jābūt daudz aktīvākiem. Turpretī Francijas jaunieši uzskatīja, ka viņu viedoklis netiek uzklausīts, pieaugušie pārāk uzspiež savu viedokli un ievieš par daudz aizliegumu.

Aizraujoša ideja bija skolēnus sadalīt jauktās starptautiskās komandās. Tā, lai katrā no septiņām komandām nebūtu vairāki vienas valsts delegāti. Katras komandas pārstāvis varēja izlozēt divas no skolotāju sagatavotajām tēmām un vienoties par vienu, lai zveidotu galaproduktu radošā veidā. Vakarā franču skolēni bija noorganizējuši galda spēļu turnīru. Tajā ik pēc desmit minūtēm vajadzēja komandām rotēt noteiktā virzienā, lai izspēlētu visas spēles un saskaitītu kopējo rezultātu. Beigās iecavnieces Annas komanda ieguva 2.vietu, bet Kristijas komanda 3.vietu.

No rīta katra valsts gatavoja savu nacionālo stendu. Latvijas stendā mūsu skolnieces bija sagatavojušas informāciju par Latviju, tās izglītības sistēmu un Iecavas vidusskolu. Labs bija publikas piesaistīšanas un sevis reklamēšanas veids: spēlēt līdzi paņemtos instrumentus - vijoli un mandolīnu.

Vairākās valstīs, piemēram, Dānijā, Anglijā, Īrijā, Itālijā un Francijā, izglītības sistēma atšķiras ar stundu garumu, izvēles priekšmetiem, skolēnu noteikumiem, ārpus stundu nodarbībām. Tā kā forums norisinājās darba dienās, mums bija iespēja vērot internātskolas skolēnus starpbrīžos. Un pirmais, kas ļoti piesaistīja mūsu uzmanību, bija fakts, ka neviens skolēns neizmantoja mobilo telefonu. Tas gluži vienkārši ir aizliegts, un skolā nav pieejams bezvadu internets.

Vadoties pēc programmas, bija pienācis laiks iepriekšējā dienā sagatavotajiem radošajiem priekšnesumiem par izvēlētajām tēmām. Tās vērot nāca gan franču skolēni, gan pārstāvji no pilsētas domes un bijušais skolas direktors. Komandas, kurās strādāja Latvijas delegātes, prezentēja tēmas «Sociālie mediji un jaunatne» (Anna) un «Pieaugušie pret pusaudžiem» (Kristija). Katrai komandai bija izdomāta pieeja, kā prezentēt savu tēmu, piemēram, TV šovs, muzikāls priekšnesums, dzeja, debates un citas. Dienas otrajā daļā konferences jaunieši tika sadalīti jauktās komandās un devās orientēšanās spēlē pa pilsētu.

Nākamais rīts mums aizsākās ar došanos uz tuvējo pilsētu Klermonferānu (Clermint-Ferrand), kurā apmeklējām Michelin muzeju gida pavadībā un izstaigājām seno vecpilsētu. Muzejā uzzinājām riepu izgudrojumus cauri laikiem un jaunāko riepu, kura paredzēta kosmosa kuģiem uz Marsa. Savukārt vecpilsētas senās ēkas tika celtas no vulkāniskā akmens, tāpēc tās izskatās tumšas un drūmas, bet majestātiskas un noslēpumainas. Atpakaļceļā bija daudz iespaidu un saviesīgu sarunu par redzēto.

Jau vakarā mums bija jāgatavojas Eirovīzijas dziesmu konkursam. Uz šo pasākumu bija sapulcējušies arī skolas absolventi, bijušie un esošie skolotāji, direktori, domes pārstāvji, vecāki un reģiona bīskaps. Jāpiemin, ka skolas senā pils ēka pieder katoļu baznīcai. Skolā mācās ap 500 skolēnu par maksu. Apmēram 50 paliek skolā uz visu nedēļu.  Pirms Eirovīzijas par godu noslēgumam bija iespēja nobaudīt svētku vakariņas – franču nacionālo virtuvi. Starp citu, katru dienu ar baudu izgaršojām franču ēdienus.

Un beidzot - pats galvenais. Lai gan Latvija uzstājās pirmā no 11 dalībniecēm, galā tieši mūsu valsts ieguva balsojumā 1.vietu, aiz sevis 2.vietu atstājot Francijai un 3.vietu Īrijai. Uz patīkamas nots beidzās pēdējais vakars kopā. Nākamajā rītā ceļā uz lidostu apmeklējām otro nozīmīgāko pilsētu Francijā Lionu.

Jauniešu forums Francijā bija ļoti labi izplānots un noorganizēts. Pati Francija nebeidza pārsteigt ar cilvēkiem, ēdienu, skaisto dabu un kultūru.

Nākamais Jauniešu forums tiks organizēts Ungārijā. Tēma tiks precizēta e-sarakstē.

Paldies par šo brīnišķīgo piedzīvojumu Iecavas novada domei, Iecavas vidusskolas direktorei Agrai Zaķei, skolotājai Solvitai Dārziņai un visiem atbalstītājiem.

Vita Lauciņa-Veinere
angļu valodas skolotāja Iecavas vidusskolā
Lapas informācija atjaunota:    09.10.2017
TWITTER
IecavaLV
25 Sep
Spēka dienā Iecavā piedalījās 33 cilvēki: https://t.co/pkg1MbRpkI https://t.co/20xLjv0ZXm