Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

Globālās rīcības nedēļa “Ko darīsi tu?”

06.11.2017 0

Pirmsskolas izglītības iestādes (PII) ‘’Dartija’’ audzēkņi, vecāki, pedagogi un darbinieki aktīvi iesaistījās starptautiskajā pasākumā Globālā rīcības nedēļa, kas norisinājās no 30.oktobra līdz 3.novembrim.

Globālās rīcības nedēļa “Ko darīsi tu?”
FOTO: no PII ''Dartija'' albuma

Aktivitātes tika organizētas gan iestādē, gan aptverot Iecavas novada dažādas sabiedriskās iestādes.

PII ‘’Dartija’’ kā ekoskola savas aktivitātes veic jau septīto gadu. Ekoloģiskās domas veidošana ir jāsāk jau mazotnē, jo, veidojot pozitīvu attieksmi pret vidi, sev tuvāko apkārtni, tiek attīstīta izpratne par globāliem jautājumiem tālākā nākotnē. Un rūpēm par dabas saudzēšanu ir jākļūst par ieradumu.

Globālās rīcības nedēļā zīmējām, līmējām, šuvām, pētījām, aicinājām un uzrunājām visu sabiedrību.  

  1. ZIBAKCIJA “KO DARI TU?” BALSOJOT NOTEIKT, KURU NO 3 GLOBĀLAJĀM PROBLĒMĀ – KLIMATA PĀRMAIŅAS, IZŠĶĒRDĪGS PATĒRIŅŠ, DABAS VĒRTĪBU IZZUŠANA -  AR AKTĪVU RĪCĪBU RISINĀSI SAVĀ NOVADĀ;

Ekopadome sacerāja trīs saukļus, kas atspoguļoja tēmas aktualitātes:

Izšķērdīgs patēriņš

Veikalā, kad iepērcies

Apkārt atbildīgi lūkojies –

Preces grozā liec ar prātu,

Nepārslogo kases aparātu!

Visu pirkto somā liec,

Plēves maisus neaiztiec!

Drēbes maisiņš noderēs

Iepirkšanās izklaidēs!

Klimata pārmaiņas

Brīvā dabā soli liec,

Datoru tad neaiztiec!

Labāk lec ar lecam auklu

Nekā telefonu braukā!

Izslēdz gaismu, aizver logu –

Izskrien parkā kādu loku!

Elektrību taupīsi – veselību iegūsi!

Dabas vērtību izzušana

Pastaigājies parkā droši

Neplūc puķes retas košas!

Papīrīti somā liec –

Zarus kokiem nelauz, neaiztiec!

Upes tīrā ūdenī pīles vēro priecīgi!

Visa daba gavilēs

Parks mums zaļos simtgadēs!

 

Bērni šīs tēmas atspoguļoja plakātos, kuri kalpoja par balsošanas – savas attieksmes un rīcības novērtēšanas -objektiem.

Katram attēlam tika piešķirts kārtas numurs, kurš noteica balsošanas kārtas numuru. Ar žetoniem un kociņiem tika veikts balsojums. Rezultātu apkopoja un saskaitīja ekopadome.

Visvairāk balsu saņēma un atbalstu guva plakāts ar attēloto problēmu – izšķērdīgs patēriņš. Iecavas novada domē vislielāko rūpi sagādā dabas vērtību izzušana – Iecavas vēsturiskais parks.

 

2. UZ PAŠGATAVOTA BANERA NOSAUKT UN RAKSTĪT DARBĪBAS VĀRDUS, KAS RAKSTURO KATRA ATTIEKSMI VIDES JAUTĀJUMOS;

Uz liela papīra ekopadomes audzēkņi apvilka un izkrāsoja uzrakstu “Globālā rīcības diena”. Katram burtam pretī dalībnieki uzrakstīja darbības vārdus, kas atspoguļoja viņu attieksmi un aktīvo darbību vides problēmu risināšanā.

 

3. AKTĪVA SABIEDRĪBAS UZRUNĀŠANA, AICINOT KATRU IESĒT SAVU PUPU – SAŅEMOT TO DĀVANĀ BĒRNU PAŠGATAVOTOS MAISIŅOS;

Bērni kopīgi ar audzinātājām sagatavoja kārbiņas vai maisiņus, kuros ieslēpa trīs pupiņas. Tās tika dāvātas iedzīvotājiem, lai pievērstu uzmanību klimata pārmaiņu novēršanai – aicinājums ēst vietējo, sezonālo. Audzēkņi kopā ar skolotājām devās zibakcijas gājienā, apmeklējot Iecavas novada domi, aptieku, veikalus un citas sabiedriskas vietas.

 

4. ATBILDĪGI IEPĒRKOTIES - UZŠUJ SAVU AUDUMA MAISIŅU!

Sadarbībā ar biedrību ‘’RaDam’’ un Modes namu ’’Tēma’’ tika sagatavotas auduma maisiņu piegrieztnes, kuras bija pieejamas visiem pirmsskolas iestādes apmeklētājiem, lai avām rokām sašūtu auduma maisiņu un iepērkoties varētu to izmantot, nelietojot polietilēna maisiņus.

Rīcības dienu mērķis ir pievērst skolēnu un plašākas sabiedrības uzmanību jautājumiem par videi draudzīgu dzīvesveidu. Rīcības dienu noslēgumā notiek konkurss skolām, kurā gan ar interneta balsojumu, gan žūrijas vērtējumu tiek izvēlēti labākie akciju rīkotāji. Veiksmīgāko un interesantāko iniciatīvu autori saņems balvas no Ekoskolu Rīcības dienu atbalstītājiem – šogad rekordlielā skaitā. Mūsu draugu vidū ir Vides izglītības fonda pastāvīgais atbalstītājs, zīmola LUCART pārstāvis Latvijā SIA NMS Riga, Lūzumpunkts, Dirty Deal Teatro, Plostkrogs, Ozolkalns, Valmieras Drāmas teātris, Laboratorium, Purvu bridēji, Purenn, Laumas, Lielvārdi un izklaides parks "Avārijas brigāde".

Stāsti, video un attēli publicēti Vides izglītības fonda tīmekļvietnē un sociālajos tīklos - http://www.videsfonds.lv, https://www.facebook.com/videsfonds/

Vides izglītības fonda īstenotajā Ekoskolu programmā piedalās vairāk nekā 200 izglītības iestāžu, tostarp pirmsskolas izglītības iestādes, skolas un augstskolas. Ekoskolu programma pasaulē darbojas 64 valstīs un tajā iesaistījušās 49 000 skolas. Ikviena skola var brīvprātīgi pievienoties Ekoskolu saimei, veicot videi un ilgtspējīgas principiem atbilstošas rīcības.  Vairāk informācijas Vides izglītības fonda mājaslapā – www.videsfonds.lv

Aija Krūmiņa
vadītāja vietniece izglītības jomā
Lapas informācija atjaunota:    06.11.2017
TWITTER
IecavaLV
18 jan
Šovakar, 18. janvārī, plkst. 22.50 stadionā pie Iecavas internātpamatskolas desmit minūšu garumā notiks uguņošana,… https://t.co/R14AcvUhBl