Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

PII “Cālītis” Ziemassvētku brīnums – gaismas galds

08.01.2018 0

“Rūķīšu“ grupas bērni un skolotājas saka vislielāko paldies visiem Hokeja kluba “Iecava” biedriem par sirsnīgo, ļoti vajadzīgo, neaizmirstamo Ziemassvētku brīnumu Iecavas pirmsskolas izglītības iestādes ”Cālītis” logopēdiskās grupiņas bērniem - par gaismas galdu! Pateicamies Dainim Kravalam un Dainim Upelniekam par dāvanas atvēršanas mirkli kopā ar bērniem.

PII “Cālītis” Ziemassvētku brīnums – gaismas galds

“Mums bieži šķiet, ka mūsu labie darbi ir tikai lāse okeānā, taču bez šīs vienas lāses okeāns nebūtu pilnīgs,” sacījusi Māte Terēze.

Par labdarību tiek saukts tikums, kad mīlestība, kādu mēs izjūtam katrs pret sevi, tiek pārnesta uz citiem cilvēkiem, ar kuriem mūs nesaista nedz draudzības, nedz radniecības saites. Labdarība ir rūpes par cilvēkiem, no kuriem neviens necer saņemt par to atlīdzību.

Centīsimies, lai mums pašiem nekad nepietrūktu labu domu un darbu, mīļu vārdu un sirsnīgu smaidu, ko dāvāt līdzcilvēkiem. Paldies, par doto iespēju apgūt simbolu un attēlu valodu! Paldies, par gaismu Ziemasvētkos un arī ikdienā – tā ir ticība sev, saviem spēkiem un visam labajam. Novēlam Jaunajā gadā atrast un nepazaudēt to laiku, mieru un klusumu, kas izplēn skaļajā un trauksmainajā ikdienā.

   

Kas ir gaismas galds?

Rokas smiltīs

Smiltis ir sensens materiāls, kas ir viegli birstošs, bet, saistīts ar ūdeni, rosina veidot un radīt. Bērnībā katrs noteikti ir spēlējies smiltīs pie jūras, upes vai smilšu kastē. Ūdenim klāt ir smiltis, lai tajās varētu mīcīties vai veidot no tām smilšu kūkas, kalnus, pilis un tuneļus. Ļaut sausām smiltīm birt caur pirkstiem... Mums ir atmiņas par to, kā āda izjūt sausas un siltas, vēsas un mitras smiltis, kas aicināt aicina ar tām darboties.

Izjūtas paliek, satinas atmiņu kamolā kopā ar agrākiem sapņiem, vientulību vai prieku, ar citu cilvēku balsīm, ūdens un vēja šalkām, ar putnu un dzīvnieku klaigām, ar vasaras smaržu.

To visu iekšēji iztēlojamies vēlāk, rušinoties smilšu kastē uz gaismas galda.

Šķietami nesasniedzamais, dziļi zemapziņā iegulušais top saprotams ar rokām. No jauna kļūst reāla ne tikai agrīnā bērnība, laiks pirms runāšanas, bet arī dvēseles būtība, kas meklējama daudz dziļāk, kur ūdens un smiltis ir primārā matērija. Tā ir domāšana attēlos.

Smilšu attēls

Attēli satur simbolus, un cilvēkam piemīt spējas veidot simbolus. Tur, kur pilnībā atsakās racionālā valoda, cilvēks ar mākslinieciskiem līdzekļiem spēj izveidot kriptogrammas – dvēseles stāvokļa vēstījumus, kas vēl nekad nav noformulēti jēdzienos. Tāpat kā sapņi, smilšu spēle uz gaismas galda ar tās simboliem atklāj cilvēkam pirmsrunas un neverbālos piedzīvojumus un saturu, kas, skolotāja piesardzīgi izteikts vārdos, paplašina bērna apziņas un darbības līmeņus.

Logopēdiskās grupas bērni meklē saviem iekšējiem attēliem piemērotus ārējos simbolus, kurus viņi – ne jau prāta vai apgūtu zināšanu ietekmē – apvieno jaunos, apbrīnojamos rakstos. Un tas vien jau atmodina dvēseles pašdziedinošos spēkus.

Kamēr pieaugušos nodarbina jautājumi un skaidrojumi, bērns bieži vien jau dedzīgi un nopietni atveido savus stāstus attēlos un ar tiem pastāsta kādu savu noslēpumu. Kaut kas tāds, par ko vēl līdz šim nav runāts ne mājā , ne grupiņā, bet tāds, ko bērns nojauš, kas novērš viņa iekšējo uzmanību no citām lietām un kas viņu baida.

Tas, kas tiek veidots smilšu bildē, vienmēr ir pareizs. Neko nevar izdarīt nepareizi. Jo ikreiz tiek radīta maza pasaule, tiek izstāstīts nozīmīgs stāsts. Tāpēc arī ir svarīgi, lai kāds būtu klāt, klusām sēdētu, skatītos, klausītos un saprastu, varbūt ne vienmēr ar prātu, bet ikreiz ar sirdi.

Grupiņai ir sarūpēta  ”brīnumu kaste” ar daudzām figūriņām, kārbiņām, nūjiņām, krāsainām pērlītēm un citām lietām. Bērni spēlējās kastē un nosauca to par “pasauli”. Netraucēti spēlēdamies ar figūriņām smilšu kastē, bērni dara zināmu savu emocionālo un garīgo stāvokli. Tā radot savu tā dēvēto “pasaules tehniku”.

“Rūķīšu“ grupas bērni un skolotājas
 

Lapas informācija atjaunota:    08.01.2018
TWITTER
IecavaLV
15 jan
Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Zemgales reģiona brigādes Iecavas, Kalnciema, Vecumnieku un Pļavi… https://t.co/R5q13MdrTd