Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

Dzejas dienās vārda māksla saplūst ar tēlotājmākslu

02.10.2018 0

Novada skolu talantīgākie zīmētāji un daiļrunātāji 27.septembrī pulcējās Iecavas kultūras nama lielajā zālē, lai piedalītos Dzejas dienu konkursa noslēgumā.

Dzejas dienās vārda māksla saplūst ar tēlotājmākslu
FOTO: Beata Logina

Latvijas simtgadei veltīto konkursu organizēja Iecavas novada pašvaldības administrācijas Izglītības nodaļa, sadarbojoties ar Latviešu valodas un literatūras metodisko apvienību un Vizuālās mākslas, mājturības un tehnoloģiju metodisko apvienību.

Skolēniem bija dots uzdevums izvēlēties latviešu autora dzejoli un to ilustrēt. 5.- 8. klašu grupai izvirzītais moto bija Aspazijas vārdi: «Kā savu dzimteni lai tēloju?», bet 9.-12. klasēm bija jābalstās Edvarta Virzas rakstītajā: «Kust ap mums pasaule no strāvām dažādām,/ Un pildās Latvija ar viņu atskaņām.»

5.- 8. klašu skolēniem bija jāsagatavo izvēlētā dzejoļa kadrējums vismaz četros kadros, savukārt 9.-12. klašu skolēniem bija jāizstrādā vizuālais noformējums grāmatzīmei, iedvesmojoties no izvēlētā dzejoļa. Konkursantu darbi tika vērtēti un apbalvoti 5. un 6. klašu grupā, 7. un 8. klašu grupā, 9. un 10. klašu grupā, kā arī 11. un 12. klašu grupā.

Skolēnu vizuālos darbus vērtēja pedagoģes Jana Arāja, Agate Gūtmane un Olga Petrišina, bet deklamācijas žūrijas sastāvā bija skolotāja Maruta Lasmane, režisore Aldonija Gaveika un bibliotēku vadītājas Ludmila Šteinberga (5.-8. kl.) un Aiva Avota-Zalstere (9.-12. kl.). 

Noslēguma pasākuma dalībnieki aplūkoja uz galdiem iekārtoto vizuālo darbu izstādi. Pavisam konkursam bija iesniegti 119 darbi, kas tika vērtēti pēc tādiem kritērijiem kā kompozīcija, radošums, kvalitāte, vizuālās informācijas un teksta attiecības, kā arī tika ņemta vērā vispārēja konkursa nosacījumu ievērošana.

Konkursa dalībniekiem nav bijis viegli dzejoļu ilustrācijās attēlot latviskumu, secināja Agate Gūtmane. Daudzi skolēni savos darbos izmantojuši vienu no valsts simboliem - karogu, taču ļoti nozīmīga ir pareizā krāsas toņa izmantošana, kas izrādījies sarežģīts uzdevums. Žūrijas komisija vizuālos darbus, kam piešķirti apbalvojumi, atzinusi par izciliem.

Daiļrunas konkursa finālam bija izvirzīti 86 konkursanti. Žūrija ne tikai vērtēja priekšnesumus, bet arī izbaudīja skolēnu prieku par savu Latviju, atzina Latviešu valodas un literatūras metodiskās apvienības vadītāja Dace Greiža. Ne visi tika galā ar satraukumu, kas rodas, stājoties lielas auditorijas priekšā. Tomēr netrūka izjustu un aizkustinošu deklamāciju. Par augstvērtīgu sniegumu liecināja klusums zālē – tādos brīžos pasākuma dalībnieku uzmanība bija pievērsta runātājam, nevis mobilajiem telefoniem vai blakussēdētājiem.

Vairāki skolēni bija izvēlējušies vienu un to pašu dzejoli. Vairākkārt izskanēja Māras Zālītes, Māra Čaklā, Māras Cielēnas, Ojāra Vācieša dzejoļi. Tādos gadījumos jo spilgtāk varēja salīdzināt, kā izpildījuma atšķirīgās manieres palīdz vai traucē klausītājiem uztvert dzejas saturu.

9.-.12. klašu skolēniem daiļrunas konkursā bija papildu uzdevums - pamatot konkrētā dzejoļa izvēli un pastāstīt, par ko liriskais darbs rosinājis domāt. Jauniešu izvēli ietekmējusi gan dzejā paustā pilsoniskā nostāja, gan Latvijas dabas skaistuma atainojums. Kādu piesaistījušas interesantas atskaņas, citu – gluži pretēji – neierasta forma un vārsmu konstrukcija bez atskaņām. Argumentējot savu izvēli, jaunieši arī sacīja paldies par iespēju, deklamējot dzejas rindas, izteikt to, ko paši jūt.

Dzejas dienu ietvaros organizētais konkurss izkopa skolēnu nacionālo identitāti un stiprināja piederības sajūtu savai valstij; veicināja viņu emocionālo un radošo pašizpausmi.

Katrā klašu grupā tika apbalvoti 1.-3. vietu ieguvēji, kā arī tika piešķirtas vairākas atzinības. Daži skolēni saņēma Iecavas novada bērnu bibliotēkas un Edvarta Virzas Iecavas bibliotēkas sarūpētās simpātiju balvas. Iecavas kultūras nams katram konkursa laureātam dāvināja brīvbiļeti kāda Latvijas memoriālā muzeja apmeklējumam.

Vizuālo darbu konkursa laureātu saraksts - šeit.

Daiļrunas konkursa laureātu saraksts - šeit.

Fotogalerija:
Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    02.10.2018
TWITTER
Iecavas novads
21 mai
19.maijā Iecavas estrādē norisinājās folkloras festivāla "Pulkā eimu, pulkā teku" noslēguma koncerts. Pirms tā noti… https://t.co/ztIlaZEPyo