Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss

Eiropas nedēļas moto - iesaisties, īsteno, piedzīvo!

12.05.2017 0

No 1. līdz 7.maijam Latvijā un Eiropā jauniešiem, jaunatnes darbiniekiem un citiem interesentiem bija iespēja piedalīties dažādos pasākumos, lai aktivizētu jauniešus un informētu par viņu iespējām Eiropā.

Eiropas nedēļas moto - iesaisties, īsteno, piedzīvo!
FOTO: JSPA un Iecavas Jauniešu centrs

Eiropas jaunatnes svētku atklāšanu Vecumnieku jauniešiem bija sarīkojusi biedrība «Jaunatne smaidam», piedāvājot izmēģināt spēkus sporta tūrismā. Atklāšanā paviesojās arī jaunatnes lietu speciāliste Ilze kopā ar trīs jaunietēm - Dārtu Ušacku, Amandu Jakobi un Inesi Bogdani. Kopīgi tika izmēģināti spēki orientēšanās minisprintā, pārvarētas bailes no augstuma un ātriem nobraucieniem virvju trasē, kā arī izmēģināts, cik attīstīts ir līdzsvars uz slacline jeb līdzsvara lentes. Pasākuma dalībniece Dārta stāsta, ka tā bijusi ļoti interesanta pieredze, pat izaicinājums - izkāpt no savas komforta zonas un pamēģināt ko nebijušu. Atvērtais pasākuma formāts devis jaunu pieredzi, pozitīvas emocijas un enerģijas lādiņu, lai visu atlikušo vakaru pavadītu uz pozitīva viļņa.

Vērienīgākais Eiropas jaunatnes nedēļas notikums norisinājās 3. maijā K.K. fon Stricka villā Rīgā. Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra (JSPA) villā rīkoja divus paralēlus pasākumus - pašvaldību darbiniekiem un jaunatnes darbā iesaistītajām personām konferenci «Jaunas metodes darbā ar jaunatni pašvaldībā», bet jauniešiem bija iespēja kļūt par Erasmus+ vēstnešiem savā novadā un piedalīties unikālā pasākumā «Meistarklase ar improvizācijas teātri Spiediens».  Uz šo pasākumu devās Jaunatnes lietu speciāliste Ilze un jauniete - Krista Dārziņa.

Konferences mērķis bija veicināt diskusiju par kvalitāti darbā ar jaunatni pašvaldībās, kā arī uzklausīt dažādu ārvalstu ekspertu pieredzi un labās prakses piemērus. Konferenci apmeklēja aptuveni 80 pašvaldību pārstāvji, eksperti no Somijas, Austrijas un Lietuvas, kā arī pārstāvji no Latvijas Izglītības un zinātnes ministrijas, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūras, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā, Latvijas Pašvaldību savienības un lielākajām Latvijas biedrībām.

Konference bija sadalīta trīs daļās. Pirmajā daļā bija iespēja iepazīties ar izpētīto informāciju par darbu ar jaunatni Eiropā un Latvijā; otrajā daļā noritēja darbs grupās, trešajā daļā - paneļdiskusija «Darbs ar jaunatni pašvaldībās: izaicinājumi un risinājumi».

Ar izpētīto informāciju par tēmu Darbs ar jaunatni pašvaldībās Eiropā: inovatīvas pieejas un labā prakse dalījās pētnieks M. Zentners no Austrijas un par Darbu ar jaunatni pašvaldībās Latvijā, par tā aktualitātēm, izaicinājumiem un labās prakses piemēriem stāstīja Jaunatnes starptautiskos programmu aģentūras Starptautiskās sadarbības un atbalsta daļas vadītāja Vladislava Šķēle. Pēc ikgadējās pašvaldību anketēšanas par darbu ar jaunatni pašvaldībās tika identificētas izplatītākās problēmas. No tām biežākās ir vietas un finanšu trūkums, kas ietekmē gan darbinieku atalgojumu, gan vietējo iniciatīvu un projektu finansēšanu. Vēl kāda kopīga problēma un izaicinājums valstiskā līmenī ir darbinieku apmācīšana, jo lielai daļai jaunatnes darbinieku joprojām trūkt kompetences un zināšanu, lai veiktu kvalitatīvu darbu ar jaunatni. Viens no šiem iemesliem ir jaunatnes speciālistu mainība - 2016. gadā pašvaldībās ir nomainījušies 32% darbinieku.

Konferences otrajā daļā dalībniekiem-speciālistiem bija iespēja izvēlēties vienu no četrām darba grupām, kuras vadīja savu jomu eksperti: Uz pētījumiem balstīts darbs ar jaunatni vietējā līmenī (Manfred Zentner, Austrija); Darba ar jaunatni ilgtermiņa plānošana vietējā līmenī: Erasmus+ kā resurss pašvaldībām (Kristīne Ļeontjeva, Latvija); Jaunas metodes darbā ar jaunatni: jauniešu sasniegšanas un iesaistes stratēģijas (Ritva Saarikettu un Anti Korhonen, Somija); Interaktīvs jauniešu centrs kā telpa individuālai attīstībai (Egle Rimeikyte, Lietuva).

Darbs grupās bija viena no konferences lielākajām pievienotajām vērtībām, jo bija iespēja strādāt gan ar Latvijas, gan ārvalstu ekspertiem plecu pie pleca. Izvēlēties tēmu nebija viegli, bet beigu izvēle krita uz K.Ļeontjevas vadīto grupu. Akcents tika likts uz to, kā sākt veidot ilgtermiņa domāšanu un kā, veidojot jaunatnes politikas stratēģijas, izmantot Erasmus+ piedāvātos resursus.

Pasākuma noslēgums pašvaldību pārstāvjiem kopā ar jauniešiem un improvizācijas teātri «Spiediens» noritēja neformālā gaisotnē blakus esošajā dārzā.

Savos iespaidos par piedzīvoto dalās Krista: «Kopā bijām 32 jaunieši, katrs no sava novada, citādu pieredzi un redzējumu par iespējām, ko mums sniedz Eiropa. Visa diena tika pavadīta brīvā dabā villas pagalmā kopā ar aktieriem no improvizācijas teātra «Spiediens». Apguvām jaunus neformālās izglītības ledus laušanas jeb ice breaking trikus, mācījāmies improvizēt un izbaudījām skaisto laiku kopā ar atraktīviem cilvēkiem, kas iedvesmo un priecē citus.

Viss sākas ar uzdrīkstēšanos, baiļu pārvarēšanu. Kā teica meistarklases vadītājs J.Kozlovskis: «Mums nav bailes no citiem, mums ir bailes pašiem no sevis, bailes izgāzties vai stulbi izskatīties publikas priekšā.» Ikkatram jaunietim ir dotības, zināšanas un iespēja tās pielietot, tikai svarīgi ir īstajā brīdī uzdrīkstēties pārvarēt pašam sevi, likt lietā savas spējas. Šādi pasākumi sniedz lielisku iespēju ne tikai iepazīties ar dažādiem jauniešiem un nodibināt kontaktus, bet redzēt, cik daudz iespēju mums sniedz gan dažādas programmas, gan valsts, gan arī Eiropa. Rast idejas to pielietojumam un veidam, kā par to ziņot citiem.»

Ilze Dreimane
pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    12.05.2017
Aktuālais jautājums

Vai Tu šķiro atkritumus?

Jā, šķiroju visus mājsaimniecības atkritumus
Šķiroju daļēji, piemēram, tikai stikla taru, PET pudeles, papīru
Nē, nesaprotu kāds no tā labums
Šķirotu, ja tuvumā būtu šķirošanas konteineri
TWITTER
IecavaLV
21 Apr
No šodienas gājējiem atkal ir pieejams tiltiņš Iecavas parkā aiz estrādes. Paldies Iecavas zemessargiem par uzstādī… https://t.co/kpxAxtGwRC