Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

Uzdrošināties būt mazam

11.05.2018 0

Mans stāsts par izaicinājumiem sākās pirms diviem gadiem, kad ielēcu vilcienā, ko sauc par jaunatnes darbu. Atzīšos, ka sākumā mana izpratne par to bija līdzīga nullei. Strādājot ar jauniešiem diendienā, nākas sastapties ar dažādām sabiedrības izpratnēm par šo sfēru. Vienos valda stereotips, ka jaunieši ir slinki un lieli huligāni, otros par to, cik jaudīgi tie ir un kādas pārmaiņas var ieviest dzīvē, ja saņem pareizo atspēriena punktu. Kāda ir mana ietekme šajā procesā? Un vai tāda vispār ir?

Uzdrošināties būt mazam

Ir viegli sadegt ikdienā, tāpēc kāda janvāra vakarā izšķirstīju aktuālo piedāvājumu jaunatnes darbinieku mobilitātei www.jaunatnes.gov.lv, atkal un atkal atgriežoties pie viena projekta ar nosaukumu “The power of non-formal education” jeb “Neformālās izglītības spēks”, un vārda tiešā nozīmē pēdējās minūtēs nosūtīju pieteikumu, lai piedalītos savā pirmajā starptautiskajā Erasmus+ projektā. Saņemot apstiprinājumu, prieks mijās ar bailēm. Bailēm par ceļošanu, kultūras un valodas barjerām, šaubām par pietiekamām angļu valodas zināšanām un beigu beigās par bažām uzdrošināties būt mazam un izdzīvot neformālās izglītības maģiju uz savas ādas. Ir taču iemesls, kāpēc es esmu viena no apmācību dalībniecēm, kura izturēja konkursu no 755 pretendentiem.

Apmācības risinājās no 7. līdz 12. martam Madeiras galvaspilsētā Funšelā (Portugālē), pulcējot 36 dalībniekus – jaunatnes darbiniekus un apmācību vadītājus.

Pirmā reakcija, sastopoties ar neformālās izglītības metodēm, diezgan bieži ir – nu jūs jau tikai te spēlējaties, ko šādi var iemācīties? Jā, šīs metodes nereti pa gabalu sauc – esam košas, krāsainas, jautras. Bet, atgriežoties pie cilvēka pirmsākumiem, atcerēsimies to, ka mums patīk spēlēties visos vecumos. Ar spēļu palīdzību mēs iemācāmies pasauli – caur veikalu simulācijām bērnībā, emociju atpazīšanu un vēlēšanu stimulācijām. Tas palīdz saprast, cik svarīga ir mūsu līdzdalība. Pieaugot cilvēki turpina spēlēties, tikai to sauc citādāk - par hobijiem. Tā var būt makšķerēšana, medības, gleznošana, orientēšanās…

 

Ar ko atšķiras spēlēšanās kaifs un vieglums no neformālām metodēm? Apmācībās atbildēju sev uz šo jautājumu – ar analītisko daļu, refleksiju, kurā aktivitātes dalībnieki paši analizē savu mācīšanās procesu, sajūtas un ietekmi uz viņu personību.  Tātad, spēlēšanās procesam pievienojot nedaudz refleksijas pipariņus, rodas brīnumi – dalībnieki sāk analizēt sevi. Atrodot sevī iztrūkstošo informāciju par šo procesu, sarunu vakarā, kurā stāstīju par piedzīvoto Madeirā, izmantoju metodi one step forward, īpašu uzmanību pievēršot apmācībās iegūtajām niansēm – telpas apgaismojums, mūzika, noskaņa, balss tembrs, noskaņa grupā... un, vadot strukturētu refleksiju, saņēmu vislabākos rezultātus savā darba pieredzē. Ieguvu pārliecību un sajūtu, ka apmācībās esmu apbērta ar maģiskiem putekļiem un esmu feja.
Ja šķiet, ka mobilitātē mācās metodes un tas viss ir stāsts par to, kā internacionālā vidē sevi iekšēji izjauc un saliec no jauna, iekšējie steriotipi lūzt kā skaliņi pret kāju viens pēc otra. Un tu satiec jaunu sevi.

Un labā ziņa ir tā, ka Tu vari satikt arī jaunu SEVI. Atrodot tieši to tēmu, kura Tev  ir visaktuālākā šobrīd. Ja Tu esi jaunatnes darbinieks, skolotājs, izglītotājs, arī Tu vari izmantot iespēju piedalīties treniņu kursos par sevi interesējošo tēmu. Meklē tos šeit - www.jaunatne.gov.lv vai www.salto-youth.net .Viss ir Tavās rokās!


 

Ilze Usāne
Jauniešu centra vadītāja
Lapas informācija atjaunota:    11.05.2018
TWITTER
IecavaLV
18 jan
Šovakar, 18. janvārī, plkst. 22.50 stadionā pie Iecavas internātpamatskolas desmit minūšu garumā notiks uguņošana,… https://t.co/R14AcvUhBl