Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

«Vasaras raibumos» atrod saikni ar dabu

03.08.2018 0

Vasara šogad lutina ar saulainām un karstām dienām, kas piemērotas dabas baudīšanai, un tās sakrita ar Jauniešu centra otro rīkoto vasaras tematisko nedēļu «Vasaras raibumi. Dabā».

«Vasaras raibumos» atrod saikni ar dabu
FOTO: Iecavas jauniešu centrs

No 24. līdz 27. jūlijam Iecavas Jauniešu centrā pulcējās Iecavas novada bērni vecumā no 8 līdz 12 gadiem, kuri bija gatavi atteikties uz pāris dienas no mobilajām tehnoloģijām un drosmīgi doties pretī piedzīvojumiem, kas viņiem sagatavoti par un ap dabu.

Dabas tēmas mērķis bija aicināt jauniešus paskatīties plašāk uz jau ierastām lietām, vietām un kas tā daba īsti ir. Pēc definīcijas daba ir viss esošais, kas nav cilvēka radīts, vai apkārtējās vides parādību kopums, kas raksturīgs kādam apvidum.

Četrās dienās bērni, balstoties uz pieredzes izglītības metodēm, apguva un nostiprināja prasmes darboties dažādās grupās, komunicēt un atrast savu vietu dabas aplī. Pirmajās dienās uzdevumi bija balstīti uz iepazīšanos un savstarpējās uzticēšanās veidošanu. Tāpat bija jāsagatavo visas formalitātes, lai dotos dabas piedzīvojumos, jāizveido grupas vairogs un jānoformē komandas biedru pases.

Rītus sākām ar enerģijas uzņemšanu no dabas. Rīta vingrošanu vadīja vienmēr smaidīgais un atsaucīgais jaunietis – Žanis Sevastjanovs. Pēcpusdienā nometnes dalībniekus gaidīja piedzīvojums mežā, kur bērniem bija jātiek galā ar burvja uzlikto burvestību, jāuzticas meža fejai, lai atrastu ceļu no burvestības vadātāja un lai satiktu Meža māti. Izpildot viņas uzdevumu, var atminēt vietu, kur jānokļūst, izmantojot laivu! Laimīgi nonākuši galā, bērni atrada burvju ogu un piknika vietu, kur uzņemt spēkus pēc labākās burvju dienas mūžā.

«Mēs Iecavā visu zinām!» šādi vārdi ne vienu reizi vien atskan no bērniem un jauniešiem, kad tiek paziņots plāns – jādodas orientēties! Tomēr trešā diena bija īpaša, jo bija veltīta tam, lai dzīve dabā un uz Zemes turpinātos arī pēc mums. Orientēšanās uzdevumā bija paslēpti gan atkritumu šķirošanas āķi, gan skaņas, gan atkritumu basketbols, lai nākotnē visi gruži nokļūst, kur nākas, - šķirošanas konteineros.

Ja reiz bija solīts nedaudz no debesīm, tad – aidā! Nometnes noslēguma dienā ar bērniem devāmies uz Baldones observatoriju, kur mums bija iespēja ceļot visumā, dodoties no vienas planētas uz otru, pavadīt vairākus gadus. Piemēram, ceļojums no planētas Zemes līdz Saturnam ilga veselus četrus gadus. Kamēr bijām uz Saturna, uzzinājām, ka gredzens, kas vijas ap viņu, ir no neskaitāmām daļiņām, kuru izmērs ir no mikrometriem līdz metriem, tā kā noteikti neviens nometnes dalībnieks nevarētu doties pa gredzena asi ar riteni. Observatorijā veidojām arī kosmiskās ziepes, kuras sastāvēja no mazām mikrodaļiņām. Ikviens ziepju gabaliņš bija unikāls, jo bērni tās gatavoja pēc savas receptes.

«Vasaras Raibumi» ir Iecavas novada pašvaldības administrācijas finansēts pasākums, kurā visi materiāli, pusdienas un telpas tiek nodrošinātas bez maksas, vecākiem jāfinansē tikai ieejas maksa ekskursiju objektos.

Kā jau tika iepriekš ziņots, vasaras temantiskajām nedēļām ir piesaistītas jaunietes, kuras nodarbinātas Iecavas novada pašvaldības skolēnu vasaras nodarbinātības programmā, gūstot pieredzi pasākumu plānošanā, organizēšanā un izvērtēšanā. Paldies jaunietēm par ieguldīto laiku un enerģiju – Tīna Spalva, Laura Dubkēviča, Dārta Ušacka, Laura Dombrovska!

Daži bērni brīvprātīgi vēlējās padalīties iespaidos, lai iedrošinātu citus piedalīties:

Lauma Potaša, 11 gadi: «Jauniešu centra tematiskajā nedeļā es piedalījos pirmo reizi un piedalītos vēlreiz, ja būtu tāda iespēja. Mans spilgtākais šīs nedēļas notikums bija orientēšanās pa Iecavu un radošais uzdevums – izgatavot savu mācīšanās grāmatiņu. Man ļoti patika sajūta, ka esmu iemācījusies dažādas radošas aktivitātes, kuras varēšu izmantot arī mājās. Ļoti patika šī grupa un to, ka spējām ļoti labi sadarboties.»

Kristaps Kukutis, 8 gadi: «Piedalos pirmo reizi. Patika staigāt pa mežu un meklēt uzdevumus. Vēl man patika komandas uzdevumā līst cauri striķiem, orientēties pa Iecavu un mācīties šķirot atkritumus. Man patika viss.»

Rihards Baldiņš, 11 gadi: «Es šadā pasākumā piedalījos pirmo reizi. Man ļoti patika. Iepriekš esmu piedalījies nometnēs, kur jābrauc prom no mājām, bet šeit bija forši būt uz vietas. Patika tas, ka bijām ļoti ilgi ārā, no rītiem vingrojām kopā ar Žani un daudz staigājām, iepazinām, Iecavu. Viens no neaizmirstamākajiem piedzīvojumiem, protams, bija piedzīvojums mežā, kur bija jāveic uzdevumi, lai tiktu ārā no meža. Ekskursija man arī ļoti patika. Es esmu iemācījies vairāk darboties ar dabas materiāliem un pirmo reizi biju pastaigā uz īstu mežu!»

Marta Zakarīte, 11 gadi: «Piedalos jau otro reizi. Gribētu teikt, ka katram vajadzētu atrast iespēju piedalīties, jo te ir interesanti un var atrast daudz jaunus draugus. Šeit nostiprināju savas prasmes strādāt komandā ar svešiem cilvēkiem, arī lietderīgi pavadīt laiku bez telefona. Pat nepietrūka TV un telefona!»

Vēlos pateikt paldies bērniem par atvērtību, jauniešiem par radošumu un uzņēmīgumu, lai kopīgi radītu piedzīvojumu! Lai radīšanas priekš turpina vairoties un darīt lielas lietas! Krāsainu, siltu un patīkamiem mirkļiem pildītu pēdējo vasaras mēnesi – augustu!

Fotogalerija:
Ilze Dreimane
Iecavas Jauniešu centra vadītāja
Lapas informācija atjaunota:    03.08.2018
TWITTER
IecavaLV
20 feb
Aicinām iepazīt plānoto iekšpagalmu pārbūves darbu aprakstu un grafisko materiālu. Projektā iekļautās teritorijas r… https://t.co/058wh3Pu5n