Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

Jaunieši izzina modes industrijas ēnas pusi

27.11.2018 0

22. novembra vakarā Iecavas Jauniešu centrā Globālās izglītības nedēļas ietvaros tika rādīta filma par apģērba ražošanas procesu un kādas melnās aizkulises tas aiz sevis slēpj.

Jaunieši izzina modes industrijas ēnas pusi
FOTO: Sandra Upelniece

Pēdējā laikā mēs tik ļoti daudz domājam par to, kā saglabāt mūsu pasauli tīrāku, skaistāku un ilgdzīvojošu. Mēs šķirojam atkritumus, vairāk staigājam kājām vai braucam ar riteni. Bet vai esam aizdomājušies par to, kā tiek ražots apģērbs, bez kā mēs nevaram iztikt?

Mums šķiet, kā tā ir diezgan pašsaprotama lieta, tāpat kā ūdens vai gaiss, ko elpojam. Apģērbu industrija pašlaik ir otrais lielā̄kais piesārņotājs pasaulē̄, pirmo vietu atstājot naftas industrijai. Apģērbs, kuru iegādā̄jamies mums tik zinā̄majos «ātrās modes» zīmolu veikalos, lielā̄koties tiek ražots Bangladešā, Ķīnā un Indijā lētā darbaspēka un nesakārtotās vides politikas dēļ. Šajā industrijā tiek nodarbināti arī nepilngadīgi bērni, kuri spiesti strādāt necilvēcīgos apstākļos, bez piekļuves tīram ūdenim, bez izglītības un veselības aprūpes. Ļoti bieži rūpnīcas, kas iesaistītas «ātrās modes» audumu izgatavošanā un šūšanā, nav aprīkotas ar ūdens attīrīšanas iekārtām, tāpēc to notekūdeņi saindē vietējās upes, kuras bieži vien ir vienīgais dzeramā ūdens avots konkrē̄tajā̄ reģ̧ionā̄.

Filma «Patiesā cena» parāda modes industrijas ēnas pusi, tā uzdod ļoti nepatīkamu un sāpīgu jautājumu: «Kāpēc apģērba cena laika gaitā ir samazinājusies, bet apģērba ražošanas ietekme uz vidi un cilvēku veselību ir pieaugusi?» Filma stāsta par to, kas patiesībā maksā par mūsu apģērbu, lai mēs to varētu iegādāties tik lēti.

Filma ilga 1 stundu un 32 minūtes. Šajā laikā ikvienam klātesošajam jaunietim bija iespēja aizdomāties par to, cik tomēr liela nozīme apģērbam ir viņa dzīvē. Ainas, ko attēloja filma, lika ne tikai aizdomāties par apģērba vērtību, bet arī skumji noskatīties, kādos dzīves apstākļos ir jādzīvo un jāstrādā cilvēkiem, lai mēs būtu pietiekami stilīgi un ērti saģērbti.

Sandra Upelniece
jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    27.11.2018
TWITTER
Iecavas novads
18 apr
Apmeklētāju ievērībai! ‼️ https://t.co/Oqd0ppPRyK