Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

Smukā meitiņ’ iziet tautās

04.06.2018 0

«Tarkšķu mandolīnisti» savu pirmo albumu «Smukā meitiņ’» Iecavas kultūras nama mazajā zālē prezentēja 31. maija vakarā.

Smukā meitiņ’ iziet tautās
FOTO: Beata Logina

Folkloras kopas «Tarkšķi» «jaunākā māsiņa» «Tarkšķu mandolīnisti» pēdējo gadu laikā īpašu uzmanību pievērš strinkšķināmajam instrumentam mandolīnai, to spēlējot gan mandolīnistu ansamblī, gan iekļaujot kapelā kopā ar vijolēm, akordeonu, ģitāru, basi un citiem instrumentiem.  

Mandolīnistu repertuārā galvenokārt ir Zemgalē pierakstītas jestras un skumīgas ziņģes, kā arī dejas, kas atrastas Latviešu folkloras krātuvē, Jēkaba Graubiņa «Grievaltas lizdā» un Andreja Jurjāna «Latvju tautas mūzikas materiālos». Dziesmu un deju apdari veikusi «Tarkšķu» vadītāja Kristīne Karele. Mūziku mandolīnisti interpretējuši saskaņā ar savām, 21. gadsimtā augušu bērnu un jauniešu, sajūtām.

Līdz pat 20. gadsimta 50. gadiem Iecavā darbojās mandolīnu orķestris, un «Tarkšķu mandolīnisti» šo tradīciju atdzīvina savā manierē. Arī ansambļa vizuālais tēls ir pietuvināts pagājušā gadsimta vidus modes tendencēm.

Jaunajā albumā iekļauti 16 skaņdarbi – pārsvarā Zemgalē un Iecavas apkārtnē pierakstīti, bet tostarp arī viens no Sibīrijas. Prezentācijas pasākumā tie izskanēja līdz ar ansambļa vadītājas komentāriem par diska tapšanas gaitu. Klātesošie uzgavilēja «Tarkšķu mandolīnistu» atbalstītājiem un visiem tiem, kas piedalījušies CD izveidē: izdevniecībai «Lauska», noformējuma fotogrāfiju autoram Sandim Karelim, skaisto zirgu saimniecei Ingai Paškevičai, Ozoliņu ģimenei, Zakarīšu ģimenei, Beitiņu ģimenei un citiem ansambļa dalībnieku vecākiem. Koncertējot «Tarkšķi» paši nopelnījuši naudu, lai disku varētu ierakstīt, bet no Iecavas novada domes saņemts finansējums diska izdošanai. Finansiālu atbalstu albuma dizaina izveidei sniegusi AS «Balticovo».

«Ierakstā galvenokārt spēlēja lielās meitenes, jo tas prasa noteiktu kvalitāti. Mazie vairākām dziesmām piedziedāja klāt,» teic ansambļa vadītāja Kristīne. Viņa kopā ar abām savām meitām - Katrīnu un Annu Patrīciju -, kā arī Kristiju Lauru Čipenu un Rebeku Ivanovu bija kodols, uz kā balstījās albuma ieraksts. Prezentācijas koncertā aizrautīgi muzicēja 17 ansambļa dalībnieki.

No daudzajām «Tarkšķu» smukajām un talantīgajām meitiņām šoreiz albuma titulbildei izvēlēts desmitgadīgās Poļinas Ļadkovas portrets. «Visi teica, ka es visvairāk izskatos pēc to laiku lauksaimnieces,» smejot stāsta albuma «seja». «Ieraugot albuma vāciņu, man bija savāda sajūta un prieks.» Meitene «Tarkšķos» darbojas jau kopš piecu gadu vecuma un iet vecākās māsas Anastasijas pēdās. «Mamma mani palaida «Tarkšķos», lai es labāk apgūtu latviešu valodu, jo ģimenē runājam krieviski. Un es gribēju iemācīties «mandarīnu» - sākumā tā sadzirdēju instrumenta nosaukumu.» Poļina Iecavas Mūzikas un mākslas skolā apgūst sitamo instrumentu, marimbas, spēli. «Tarkšķi» pulcējas divreiz nedēļā, mandolīnistu ansamblis – vienreiz nedēļā, un vienreiz nedēļā Poļinai ir arī individuālā nodarbība pie Kristīnes.

«Tiem, kas māk spēlēt vijoli, ir vieglāk iemācīties arī mandolīnu. Tie, kas sāk no nulles, nāk individuāli trenēties. Tā sanāk vairāk nekā 20 individuālo nodarbību. Cits jau neiztur. Liekas, ka grib, bet nav pavisam viegli. Sākumā ir arī mājās jāpaspēlē,» saka ansambļa vadītāja.

Vienu no pirmajām mandolīnām «Tarkšķiem» atnesusi bijusī Iecavas kultūras nama direktore Biruta Švītiņa, kura bija klāt arī albuma prezentācijas pasākumā; viņas tētis savulaik to spēlējis Talsos. Vienu mandolīnu atdevis Kārlis Sinka – viņam pašam vairs nevajagot, «Tarkšķiem» vairāk noderēšot. «Nu jau sagādātais mandolīnu klāsts ir paliels, nākamgad arī jaunajiem bērniem būs, ko iedot,» stāsta Kristīne. Daļu instrumentu ir nopirkuši ansambļa dalībnieku vecāki. Daļu vadītāja noskatījusi sludinājumu portālos un mūzikas veikalos, paši finansējuši veco instrumentu restaurēšanu.

Mūsu mandolīnisti pašlaik ir uz popularitātes viļņa. Pieprasīti gan pašu mājās, gan ārpus Latvijas, jo bērnu tautastērpos visapkārt ir daudz, bet šādu mandolīnistu nav. «Tā, ko dziedam un spēlējam, ir jaunāku laiku folklora – jestrāka un pietuvinātāka mūsdienām,» popularitātes iemeslus skaidro Kristīne.

Jauno albumu Iecavas folkloristi jau maijā ieskandinājuši Vecumnieku novadā - brīvdabas mūzikas festivālā «Āboļdārzs». 1. jūnijā mandolīnistu priekšnesums izskanēja pašu mājās cildināšanas ceremonijā «Zemgales Laiks Ziedonim». No 16. līdz 21. jūnijam viņiem jāpiedalās starptautiskajā folkloras festivālā «Baltica», bet 23. jūnijā jābrauc uzstāties Lietuvā, kur muzikālie tarkšķēni kļuvuši atpazīstami pēc pārraides kaimiņvalsts televīzijā. Starp šīs vasaras aktivitātēm Kristīne īpaši izceļ Etnonakti Malienā – Uģa Prauliņa Ērmaņu muižā. «Tādā piedalīsimies pirmoreiz. Būs varens piedzīvojums, brauksim riktīgi tālu!» smaida «Tarkšķu» vadītāja.

Jau tagad mūsu mandolīnistu sniegums ir aizskanējis tālu, jo jaunais albums kalpo par latviešu, zemgaliešu un iecavnieku kultūras raksturotāju un kā dāvana aizceļojis līdzi Iecavas sadraudzības partneriem uz Billerbeku Vācijā. Kā zināms, mūzikai skaidrojumu nevajag, to bez vārdiem uztver un izjūt jebkuras tautas pārstāvji. Tomēr albuma noformējumā ietvertie apraksti angļu valodā palīdzēs labāk izprast «Tarkšķu» veikumu.

«Smuko meitiņ’» var iegādāties internetā lauska.lv, «Valtera un Rapas», kā arī mūzikas ierakstu veikalos Rīgā. Iecavā par jauno albumu var interesēties pie pašiem «Tarkšķiem» un veikalā «I.DILLE», kur pārdošanā bija arī «Tarkšķu» iepriekšējie ieraksti.

Fotogalerija:
Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    04.06.2018
TWITTER
IecavaLV
20 mar
Uzņēmums SIA «BGGS Serviss» informē, ka no šodienas, 20. marta, uzņēmums ir uzsācis organiskā mēslojuma jeb digestā… https://t.co/8p69CDgN9c