Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

Iecavnieki apmeklē Latgali

11.06.2018 0

6. un 7. jūnijā vienpadsmit aktīvi iecavnieki devās Iecavas Tautfrontiešu apvienības organizētajā divu dienu ekskursijā uz Latgali.

Iecavnieki apmeklē Latgali
FOTO: no personīgā albuma

Piekrītu vairāku iecavnieku teiktajam par to, ka ekskursijā piedalījās pārāk maz cilvēku. Kā iemeslu varu minēt faktu, ka pagājušā gada jūnijā ekskursijā uz Latgali devās dienas centra “Iecavnīca” pensionāri. Ekskursijas uz Latgali vairākkārt ir organizējusi arī iecavniece Laima Vēberga.

Ekskursiju uzsākām ar Teiču skatu torņa apmeklējumu, no kura vērojām brīnišķīgu skatu uz Teiču dabas rezervātu.

Pēc torņa apmeklējuma mērojām divas stundas ilgu ceļu uz vecāko Latvijas pilsētu – Ludzu. Pie Ludzas Pareizticīgo baznīcas mūs gaidīja Ludzas Tūrisma informācijas centra gide Ligita, ar kuru devāmies stundu ilgā ekskursijā – pastaigā pa Ludzu. Apskatījām Ludzas Pareizticīgo baznīcu, Romas katoļu baznīcu, Ludzas pilsdrupas, vecpilsētu; no tāluma redzējām arī Ludzas ebreju sinagogu, kas nesen atjaunota.

Vēlāk devāmies uz Rēzekni. Rēzekne ir Latvijas vēsturei nozīmīga vieta. Tieši šeit 1917. gada aprīlī notika pirmais Latgales latviešu kongress, kurā tika nolemts, ka Latgales, Vidzemes un Kurzemes latvieši ir viena tauta un Latgalei jāapvienojas ar pārējiem topošās valsts novadiem vienā zemē.

Rēzeknē devāmies ekskursijā pa Latgales vēstniecību “Gors”, kā arī apskatījām pieminekli “Vienoti Latvijai” jeb t.s. “Latgales Māru”, kas atrodas iepretim Rēzeknes pilsētas domei. Pēc tam devāmies ekskursijā uz Lūznavas muižu.

Vēlā pēcpusdienā viesojāmies Aglonas Maizes muzejā, kur mūs sirsnīgi uzņēma muzeja saimniece Vija Kudiņa. Mūs gaidīja arī klāts galds ar svaigi ceptu rudzu maizi, zāļu tēju un medu, pie kura saimniece V.Kudiņa pastāstīja mums par maizi. Nedaudz vēlāk mūs uzcienāja arī ar īstu latgaliešu šmakovku.

Pēc nakšņošanas Daugavpilī, Medicīnas koledžas dienesta viesnīcā, otrās dienas rītā izmantojām brīvā laika iespēju pastaigāt un apskatīt pilsētu. Pēc tam devāmies ekskursijā uz Daugavpils cietoksni un Šmakovkas muzeju. Izmantojām iespēju degustēt un iegādāties šmakovku. Braucot aiz Daugavpils, apskatījām arī Līksnas baznīcu.

Apskatījām arī lielāko Latvijas akmeni – Nīcgales lielo akmeni. Tā augstums ir 3,5m, garums – 10,5m, platums – 10,4m, apkārtmērs – 31,1m. Pie akmens arī nofotografējāmies.

Piestājām un ar interesi apskatījām Jersikas Kristus Apskaidrošanas baznīcu, kas ir vienīgā dzelzs baznīca Latvijā. Cara laikā tā izgatavota Odesā un atvesta uz Daugavpili, vēlāk pārvesta uz Jersiku. Pēc tam devāmies uz Līvāniem.

Tur apskatījam Līvānu stikla muzeju, kurš stāsta par Līvānu stikla fabrikas vēsturi, tajā ir izvietota arī savulaik fabrikā ražotā produkcija. Ekskursijas dalībnieki atzina - ir žēl, ka šodien Līvānu stikla fabrika vairs nepastāv un netiek ražota jauna produkcija, tāpat kā uzņēmumos VEF, Radiotehnika, Straume, RAF u.c.

Ekskursijas noslēgumā apskatījām Jēkabpili no Krustpils pils torņa, kā arī iepazinām informāciju par Pļaviņu novada plostniekiem, kas atrodama informatīvajā stendā Pļaviņās; pie informatīvā stenda ir uzstādīts arī plosts. Neilgi pirms pulksten 20.00 atgriezāmies Iecavā. Ekskursija bija izdevusies!

Vēlos teikt paldies Iecavas novada domes priekšsēdētājam Aivaram Mačekam – par transporta piešķiršanu ekskursijas norisei, šoferītim Svetoslavam Avdevičam – par iecavnieku drošu nogādāšanu ekskursijas objektos, kā arī iecavniekiem: Almai Pumpurei, Edvardam Pumpuram, Guntim Madlinskim, Ligitai Rudzītei, Mairitai Jefremovai, Romualdam Čagum, Rutai Šlosbergai, Uldim Bušam, Uldim Lasmanim un Vizmai Sinkēvičai – par piedalīšanos ekskursijā. Īpašs paldies Uldim Bušam  par ekskursijas maršruta sastādīšanu!

Apkopojot ekskursijas dalībnieku viedokļus, esmu secinājis, ka iecavniekiem visvairāk paticis Latgales vēstniecības “Gors” apmeklējums un ekskursija Aglonas Maizes muzejā.

Šobrīd ir doma par vēl vienas divu dienu ekskursijas organizēšanu nākamā gada jūnijā. Ja Iecavas novada pašvaldība mūs atbalstīs ar transportu, ekskursijā dosimies noteikti. Uz kurieni? Laiks rādīs!

Maksims Krutikovs
Iecavas Tautfrontiešu apvienības vadītājs
Lapas informācija atjaunota:    11.06.2018
TWITTER
IecavaLV
18 mar
Aicinām līdz 1.aprīlim iesniegt projektu pieteikumus ‘’Biedrību, nodibinājumu un tradicionālo reliģisko organizācij… https://t.co/cXu3Z2V9Hi