Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss

Ceļošanas akcija liek sapurināties

03.10.2017 0

Visi ceļi ved uz Biržiem – ar tādu moto 30.septembrī vienā no senākajām Lietuvas pilsētām tika rīkots vasaras tūrisma sezonas noslēgums.

Ceļošanas akcija liek sapurināties
FOTO: Beata Logina

Pasākumā Biržu pilī piedalījās ap 100 Latvijas un Lietuvas pārstāvju no Bauskas, Iecavas, Rundāles, Vecumnieku, Pakrojas, Pasvales un Biržu pašvaldības, kas kopā organizēja projektu «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!».

Vispirms dalībnieki pulcējās arsenāla konferenču zālē, lai uzklausītu Lietuvas tūrisma speciālistu sagatavotās prezentācijas par jomas aktualitātēm, jaunākajiem produktiem un to reklamēšanu.  

Kā norādīja Biržu Tūrisma informācijas centra darbinieces, aizvien vairāk latviešu uz tuvējo pierobežu braucot nevis iepirkties, bet meklēt, ko jaunu var apskatīt. Toties vācieši visvairāk interesējoties par Biržu alu. Samērā ierasta parādība esot darba kolektīvu un skolēnu grupu vizītes, bet pieaugot tendence, ka gidus pieprasa arī nelielas ģimeņu grupiņas.

Daudzviet būtiska problēma ir nepietiekams naktsmītņu skaits; arī Biržu pusē trūkstot viesnīcas, kur izmitināt vairāk nekā 40 cilvēku. Savukārt no jaunās paaudzes esot jādzird pārmetumi, ka nav pieejams nakts dzīves piedāvājums klubos un bāros.

Noslēdzoties vasaras sezonai, tūrisma nozarē gan klusums neiestājas. Ziemas sezonā ietilpst gan kultūras pasākumu apmeklējumi, gan dabas ainavu vērošana un citas aktivitātes.

Bauskas Tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Turkupole-Zilpure prezentēja pierobežas projektu «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!», kura mērķis bija veicināt tūrisma objektu, pasākumu un pakalpojumu attīstību sadarbības partneru teritorijās. Četras pašvaldības no Latvijas un trīs no Lietuvas iesaistījās projekta īstenošanā, katra tam atvēlot 1000 eiro līdzfinansējumu.

Rezultātā tika izveidots kopīgs maršruts un nodrukāta brošūra, kas deva iespēju iepazīt 35 apskates objektus un septiņus pasākumus Latvijā un Lietuvā. Lai radītu lielāku interesi par šo maršrutu, no 6.maija līdz 10.septembrim tika organizēta apceļošanas akcija, kurā bija iekļauta 21 vieta - no katras iesaistītās pašvaldības divi apskates objekti un viens pasākums.

Dalībnieki, saņemot zīmogus akcijas vietās, varēja pretendēt uz kādu no balvām: sponsoru sarūpētajām dāvanu kartēm un septiņiem tūristu klases velosipēdiem. Kopā tika iesniegtas 97 akcijas kartes - 41 no Latvijas un 56 no Lietuvas. Savācot 21 zīmogu, visus maršrutā iekļautos objektus bija apciemojuši deviņi akcijas dalībnieki.

Apmeklētākie akcijas objekti Latvijā bija Mazmežotnes muiža, Bauskas rātsnams, Iecavas luterāņu baznīca un atpūtas komplekss «Miķelis», bet Lietuvā - Pasvales dzirnakmeņu muzejs, Pakrojas sinagoga, Pakrojas muiža un Pasvales novadpētniecības muzejs.

Luterāņu draudzes pārstāves Vanda Korbe un Silvija Kope, kas Iecavas delegācijas sastāvā viesojās Biržu pasākumā, atzina, ka dalība akcijā neesot bijusi vienkārša un prasījusi regulāru klātbūtni. Taču tā bijusi arī iespēja vairāk popularizēt mūsu baznīcu un dzirdēt atzinīgas atsauksmes par torņa iekārtojumu.

«Ceļošanas akcija ir laba sapurināšanās mūsu pašu Iecavas objektiem. Ja iesaistās, jābūt atvērtiem noteiktajā laikā. Tā ir atbildība, pārstāvot pašvaldības vārdu, kā arī motivācija darboties,» akcijas noslēguma pasākumā sacīja Jānis Pastars.

Arī viņa ģimenes uzņēmumam – atrakciju parkam «Labirinti», kas bija otrs Iecavas novada izvirzītais objekts šajā projektā, - ceļošanas akcija papildus piesaistījusi apmeklētājus. «Viennozīmīgi – iegriezās vairāk Lietuvas tūristu. Bija ļoti jauks brīdis, kad iebrauca vesels bars dažāda vecuma pasvaliešu. Sadraudzējāmies! Viņi ar velosipēdiem no mums brauca uz «Jūrām» (viens no akcijas objektiem Vecumnieku novadā – aut.) un atpakaļ. Bijām pārsteigti – kādi aktīvi lietuvieši! Mums arī tā vajag!» atcerējās Dzintra Pastare.

Pastariem spilgti atmiņā palikušas arī kādas ceļotājas no Žeimes: «Pusmūža mamma kopā ar divdesmitgadnieci meitu ar velosipēdiem caur Skaistkalni un Vecumniekiem atbrauca uz Iecavu un tālāk caur Rundāli mājup. Labs izaicinājums projekta ietvaros! Un stimulē arī pārējos rīkoties.»

Tieši pateicoties kaimiņu akcijai, «Labirintu» saimnieks pirmo reizi pabijis Žeimelē. Apskatīīta arī Pakrojas atjaunotā sinagoga, kas kalpo par savdabīgu tautas namu. «Bija interesanti aizbraukt uz Lietuvu, salīdzināt, kādi viņiem objekti, kā viņi tos pasniedz, cik tālu tikuši. Secinājām, ka zemgaliešu līdzība robežas abās pusēs ir ļoti liela.

Šodien patika Biržu TIC prezentācija, kā tiek runāts par tām pašām tēmām, kas ir aktuālas arī mums, lai gan lietuviešu valodā sapratām tikai daļu. Kaimiņi piesaista žurnālistus no visas pasaules, reklamē mierīgu atpūtu, uzsverot, ka nevajag steigties, bet gan visu izbaudīt un izgaršot. Taču arī jāpatur prātā, ka nav tik daudz to cilvēku, ceļotāju, cik akciju visapkārt, jo tādas rīko arī citos reģionos.»

20.septembrī projekta organizatoru veiktā izloze noteica, ka Iecavas novads vienu no septiņiem velosipēdiem dāvinās akcijas dalībniekam Vītautam Gelažnikam. Svinīgajā ceremonijā Biržu rajona iedzīvotājam balvu pasniedza bijušais Iecavas pašvaldības vadītājs Jānis Pelsis un pašreizējais domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks. Divriteņa saņēmējs neslēpa prieku par ieguvumu, ar ko vainagojusies azartiskā akcijas zīmogu vākšana. «Paviesojos arī Iecavas jubilejas svētkos, tomēr vislabāk no visiem objektiem man patika «Labirinti». Tā kā pats esmu lauksaimnieks, tur bija daudz kopīga, ko pārrunāt. Novērtēju visu, ko saimnieki paši savām rokām paveikuši,» «Iecavas Ziņām» pastāstīja lietuvietis.

Projekta «Iepazīsti kaimiņus Zemgalē!» organizatori vienojušies, ka tas jāturpina nākamgad. Iespējams, septiņām pašvaldībām pievienosies Jonišķi, lai būtu vienāda pārstāvniecība kā no Lietuvas, tā no Latvijas. Jaunās sezonas plānošanas cikls sāksies pavisam drīz – jau 20.oktobrī partnerus pie sevis uzņems Iecava.

Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    03.10.2017
TWITTER
IecavaLV
19 Jul
Aicinām arī iedzīvotājus iesaistīties smaku novēršanā! Oficiālas sūdzības saņemšana ir pamats, lai vērstos pie uzņē… https://t.co/pog1pDqAbX