Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: facebook instagram

Vai e-sporta izplatība ir atbalstāma?

07.11.2016 0

Atbildi uz šo jautājumu Iecavas vidusskolas debatētāji meklēja teju divus mēnešus. Tēmu izsludināja Baltkrievijas debašu klubs un aicināja debatētājus un debašu trenerus pieteikties Starptautiskajam debašu turnīram oktobra beigās un novembra sākumā.

Vai e-sporta izplatība ir atbalstāma?
FOTO: no V.Lauciņas-Veineres albuma

Taču pirms tam debatētāji iztirzāja šo tēmu Latvijas reģionālajā debašu turnīrā Rīgā 1. oktobrī, un Kristīne Štrausa (12.b kl.), Anna Emīlija Onzule (10.a), Renāte Estere Liepiņa (8.b) ieguva godpilno 1. vietu angļu turnīrā. Pirmais solis ceļā uz Baltkrieviju bija sperts, bet priekšā vēl iknedēļas tikšanās debašu klubā, lai varētu uzlabot lietu, dalīties ar sameklēto informāciju par e-sportu.

Skolēnu rudens brīvlaikā katru pēcpusdienu pulcējāmies, lai debatētu, pārrunātu, diskutētu, analizētu visu iespējamo par un pret. Turklāt strādājām dubultā, jo zinājām, ka uzreiz pēc starptautiskā turnīra mūs sagaida vietējais reģionālais debašu turnīrs par atšķirīgu tēmu «Latvijas sabiedrība ir/nav pilsoniski aktīva». Šogad debašu klubā iestājās jaunie entuziasti Renāte Estere Liepiņa, Viktorija Klāsupa, Artūrs Zabarovskis (visi 8.b), Kristaps Anspoks (12.a) un Betija Celitane (12.a). Prieks par kuplo debatētāju pulku!

Uzreiz pēc brīvlaika 29. oktobrī devāmies uz Baltkrievijas galvaspilsētu Minsku. Starptautiskais debašu turnīrs pulcēja kopā 20 krievu un 20 angļu komandas no Latvijas, Lietuvas, Krievijas un Baltkrievijas. Jāpiebilst, ka tālākais punkts, no kurienes atbrauca divas Krievijas komandas, bija Jakutija, tālā Sibīrija. Latviju pārstāvēja vairākas komandas no Rīgas krievvalodīgajām skolām un divas Iecavas vidusskolas komandas. Divu dienu laikā bija jāizcīna uzvaras piecos riņķos. Jāatzīst, ka mūsu skolēniem cīņa bija spraiga un azartiska. Pēc katra riņķa mūsu debatētājiem bija viedoklis, jautājumi, atbildes un stratēģija, kā rīkoties turpmāk.

Rezultātā meiteņu komanda (Kristīne, Anna un Renāte) ieguva godpilno 3. vietu, bet zēni - Kristaps Anspoks, Daniels Fjodorovs (12.b) un Jānis Burcevs (11.b) -, daudz neatpaliekot, kopvērtējumā ierindojās 5. vietā. Turklāt Kristaps saņēma diplomu kā labākais runātājs. Nudien labi pastrādāts, tāpēc jau rezultāti arī neizpalika.

Šoreiz Baltkrievijā palikām vienu dienu ilgāk nekā parasti, jo izmantojām iespēju braukt ekskursijā ārpus Minskas. Apmeklējām Kosovu, gandrīz pilnībā no jauna uzcelto pili un Baltkrievijas nacionālā varoņa Tadeuša Kastjuško muzeju. Braucām uz pilsētu ar nosaukumu Ružani, kur kopš 1598. gada atradusi Sapegu dzimtas rezidence. Noklausījāmies gides stāstījumu, redzējām atjaunotos ieejas vārtus un iespaidīgās pils drupas. Turpat apmeklējām sinagogu un baznīcas. Tālāk mūsu ceļš veda uz Slonimas pilsētu. Arī šeit mums bija iespēja apskatīt vēsturiskus objektus un vērot sadzīvi ārpus galvaspilsētas. 

Reģionālajā debašu turnīrā Iecavas vidusskolā 5. novembrī piedalījās trīs iecavnieku komandas - divas latviešu turnīrā un viena angļu. Kopā turnīram bija pieteikušās 13 angļu komandas un deviņas latviešu komandas no Bauskas Valsts ģimnāzijas, Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas, Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas, Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas. Debatējām par to, vai Latvijas sabiedrība ir pilsoniski aktīva. Interesants bija fakts, ka gan angļu, gan latviešu turnīrā uzvaru ieguva apstiprinošās komandas, pierādot un pārliecinot tiesnešus, ka esam pilsoniski aktīvi. Kopvērtējumā Iecavas vidusskolas komanda Kristīne Štrausa, Anna Emīlija Onzule, Hugo Huberts Puriņš (10.a) izcīnīja 2. vietu latviešu turnīrā, atdodot uzvaru Bauskas valsts ģimnāzijai. Savukārt angļu turnīra finālā cīnījās Rīgas Zolitūdes ģimnāzijas divas komandas. Vēlos uzteikt visu 8.b klases komandu, kuras diviem dalībniekiem – Artūram Zabarovskim un Viktorijai Klāsupai - šis turnīrs bija absolūtā debija, kā arī iespēja izbaudīt un iemācīties debatēt prasmi un attīstīt kritisko domāšanu. Tāpat Betija Celitane angļu turnīrā debatēja pirmo reizi un vienu no trīs riņķiem uzvarēja.

Jāpiebilst, ka debatēs pilnīgi visi ir uzvarētāji, jo mēs debatējam, lai mācītos to darīt par dažādām tēmām un iemācītos kritiski izvērtēt informāciju.

Tomēr vēl debašu klubs nevar atslābt, jo tuvojas jau nākamais lielais pasākums – nacionālais debašu turnīrs par pilsonisko sabiedrību 12. novembrī Iecavas vidusskolā. Turēsim īkšķus par savējiem.

Lai visi šie turnīri notiktu, neiztikt bez atbalsta. Tāpēc kārtējo reizi vēlos izteikt milzīgu pateicību Iecavas vidusskolas direktorei Agrai Zaķei un visam kolektīvam, Iecavas novada domes priekšsēdētājam Jānim Pelsim un grāmatvedei Žannai Veinbergai, tāpat skolas šoferim Guntaram Pērkonam!

Vita Lauciņa-Veinere
Iecavas vidusskolas debašu trenere un Zemgales reģiona debašu koordinatore
Lapas informācija atjaunota:    07.11.2016