Iecavas
novads
Seko: twitter facebook rss instagram

Rotaļlietu maiņa: «Tavam bērnam nevajag, citam noderēs!»

21.12.2018 0

Globālās izglītības nedēļas ietvaros pirmsskolas izglītības iestādes (PII) «Dartija» bērni piedalījās projektā «Rotaļlietu maiņa».

Rotaļlietu maiņa: «Tavam bērnam nevajag, citam noderēs!»
FOTO: no iestādes albuma

Šogad PII «Dartija» kā Ekoskola iepazīst, izzina un izpēta tēmu «Skolas vide un apkārtne». Izzinot sev tuvāko apkārtni un vidi, tiek pētītas arī dažādas globālas tēmas, piemēram, atbildīga iepirkšanās, uzdodot sev jautājumu: «Vai ir nepieciešams daudz rotaļlietu, ja ar tām visām nerotaļājas?»

Izpētot rotaļlietas ceļu no ražotāja līdz pircējam, bērniem tiek skaidrota un veidota izpratne par šī procesa ietekmi uz klimata pārmaiņām: piemēram, ietekme uz cilvēku (karstums, vides degradācija, ūdens kvalitātes kritums, gaisa piesārņojums, paaugstinātas saslimšanas un atkritumu veidošana u. c.).

Lai jau no mazotnes tiktu veidota izpratne par pasaules vienotību un mijiedarbību, bērniem saprotamā veidā tiek skaidrotas lietu, apstākļu un notikumu likumsakarības.

12. un 13. decembrī PII «Dartija» tika organizēta nodarbība «Rotaļlietu maiņa», kas ir labās prakses piemērs «RE – TOY» metodikai Zviedrijā. Arī Latvijā dažādas akcijas (Dalies priekā ar citiem!) nav retums, bet tieši šādā izpausmē, ka, mainoties ar sev lieko, bet otram citkārt tik noderīgo, tiek veikts arī izglītojošs un audzinošs process, kas sekmē globāli domājošas personības veidošanos, līdz šim netika organizēts.

Pasākumu organizējām kā jautru rotaļlietu apmainīšanas pasākumu ar moto: «Tavam bērnam nevajag, citam noderēs! Ieguvēji visi!» Pasākumā bērni satikās ar rotaļlietām Svītrkodiņu un Pūkaino briesmonīti, kuri rotaļu veidā izspēlēja rotaļlietu pirkšanas ieradumu maiņas iespējas.

Bērniem tika organizētas radošās darbnīcas, kuru mērķis un uzdevums bija, radot pozitīvas emocijas, gatavot pašdarinātas rotaļlietas (NEVIS PIRKT, BET IZMANTOT DAŽĀDUS JAU PIEEJAMUS RESURSUS VAI OTRREIZ IZMANTOJAMUS MATERIĀLUS).

Pasākums noslēdzās ar iespēju aiznest mājās paša izvēlētu rotaļlietu un īpašu dokumentu – ar simbolu «Retoy» zīmogotu rotaļlietas pasi, kas ir kā apliecinājums tam, ka tieši šai rotaļlietai ir dota otra iespēja kļūt kādam par atkal mīļāko rotaļlietu.

Zviedrijā, aktīvi organizējot šādus pasākumus, ir veikts aprēķins, ka, samazinot rotaļlietu pirkšanu, tiekot samazināts arī CO2 izmešu daudzums (rotaļlietu nepiegādes rezultātā). Ceram, ka Latvijā arī mēs, PII «Dartija» audzēkņi, sniegsim savu artavu klimatu pārmaiņu novēršanā!

Globālās izglītības nedēļa (GIN) šogad notika jau 15 Eiropas valstīs. Tās iniciators ir Eiropas Padomes Ziemeļu Dienvidu centrs. Latvijā GIN notiek jau piekto gadu, to īsteno Latvijas Platforma attīstības sadarbībai (LAPAS) kopā ar biedru organizācijām un partneriem, augstskolām, izglītības iestādēm un citiem atbalstītājiem reģionos. GIN ietvaros notiek vairāki desmiti pasākumu visā Latvijā, iesaistot simtiem interesentus diskusijās par Latviju un pasauli.

2018. gadā GIN īstenošanu atbalsta Ārlietu ministrija, Zviedrijas vēstniecība, Zviedrijas institūts, UNESCO Latvijas nacionālā komisija un LAPAS.

Aija Krūmiņa
PII ''Dartija'' vadītāja vietniece izglītības jomā un Ekoskolas koordinatore
Lapas informācija atjaunota:    03.01.2019
TWITTER
Iecavas novads
17 okt