Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: facebook instagram

Šķietami nevajadzīgām lietām piešķir otru dzīvi

09.03.2023 0

Pirmsskolas izglītības iestādē (PII) „Dartija” valda pavasarīga noskaņa, jo te jau uzplaukušas dažādas puķes. Šoreiz gan ne apstādījumu dobēs vai podiņos, bet gan uz traukiem, kurus izstādei sarūpējušas iestādes darbinieces.

Šķietami nevajadzīgām lietām piešķir otru dzīvi
FOTO: A. Kļaveniece

Tuvojoties 8. martam un lūkojoties uz sniegoto pagalmu, dzimusi ideja par pavasara modināšanu, ja ne dabā, tad vismaz sirdī un domās. Tā kā PII „Dartija” jau ilgus gadus mērķtiecīgi cenšas dažādām lietām dot otru dzīvi, tad uz izstādi atceļojuši Rīgas porcelāna rūpnīcā ražoto kafijas un tējas servīžu trauki.

Starp tiem ir gan tādi, kas paglābti no laukā mešanas, gan tādi, kuri mērķtiecīgi tiek celti godā, apzinoties, ka tā ir vērtība. Vēl ar kādiem izveidojusies emocionāla vai vēsturiska sasaiste. Piemēram, iestādes vadītāja Irīna Freimane apņēmusies pamazām atjaunot tējas servīzi „Tauta”, kura rūpnīcā ražota 20. gadsimta 30.-50. gados un savulaik piederējusi vecvecākiem. Saglabātajiem trim priekšmetiem – tējkannai, piena kanniņai un cepumu bļodai – nu jau pievienojušās vēl divas krūzītes. Savukārt Ilze Arāja izstādi papildinājusi ar neparasti grezniem 20. gadsimta 50. gados ražotiem leļļu traukiem, bet ar visdaudzveidīgāko krūzīšu kolekciju var lepoties Baiba Kose.    

 

Jau vairāk nekā desmit gadus PII „Dartija” ir ekoskolu programmas dalībniece, un starptautiskais Zaļais karogs pie iestādes plīvo jau 12 gadus. Katru gadu izglītības iestāde padziļināti izpēta kādu no ekotēmām; šogad uzmanības lokā ir enerģija. Bērni izzina dažādas tēmas par enerģiju, arī izvērtē, vai  tiešām ikdienā nepieciešams patērēt tik daudz enerģijas un kā to ietaupīt. Un ietaupīt var, ne tikai mazāk tērējot, bet arī taupīgāk lietojot lietas, kuru ražošanā šī enerģija nepieciešama.

Arī, ja lietojam otrreiz, tad saudzējam, - šādu principu iestādē piekopj visdažādākajos veidos. Tā tapusi arī izstāde, kurā izkārtota neliela daļa no makulatūras izglābtajām grāmatām. Salīmētas, pārsietas vai ielaminētas tās dāvā prieku mazajiem lasītājiem un nostalģiskas atmiņas gan audzinātājām, gan vecākiem. Daudzas no šīm grāmatām ir atkārtoti izdotas arī mūsdienās, taču jāatzīst, ka šīm vecajām, apbružātajām piemīt kaut kāds savs neizskaidrojams šarms. Savu vietu izstādē atradušas arī dažas vairāk nekā pusgadsimtu vecas grāmatas par pedagoģiju.

 

Vēl viens veids, kā taupīt enerģiju un dot lietām otru dzīvi, ir makulatūras vākšana un tās nodošana pārstrādei. PII „Dartija” jau vairāk nekā desmit gadus iesaistās „Zaļās jostas” makulatūras konkursā un šogad izceļas ar īpaši labiem sasniegumiem. Iecavas bērnudārzs „Dartija” ar pašlaik nodotajām 5,3 tonnām atrodas līderpozīcijās Zemgales reģionā un 7. vietā starp visām 410 izglītības iestādēm, kas piedalās  konkursā.  

Vācot makulatūru, bērni kopīgi mācās saudzēt un taupīt dabas resursus, izprot, ka pareizi sašķiroti un pārstrādei nodoti atkritumi kļūst par vērtīgām izejvielām jaunu produktu ražošanā. Bērni un viņu ģimenes labprāt iesaistās šajā aktivitātē, jo zina, ka tādējādi pasargā kokus no nociršanas. Vai tu zināji, ka viena tonna makulatūras pasargā no nociršanas aptuveni sešus kokus? I. Freimane rēķina, ka pa šiem konkursa dalības gadiem iestāde kopumā nodevusi vismaz 400 tonnas makulatūras, tātad izglābti vismaz 2400 koki!

Anta Kļaveniece
Sabiedrisko attiecību nodaļas speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    09.03.2023