Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Ne tikai izvirzīt mērķus, bet arī tos sasniegt!

25.02.2016 0

Jau trešo mācību gadu Iecavas vidusskolas skolniece Līga Norvaiša vada nelielu skolēnu mācību uzņēmumu, kas gatavo apsveikuma kartītes.

Ne tikai izvirzīt mērķus, bet arī tos sasniegt!
FOTO: no L.Norvaišas albuma

Skolēnu mācību uzņēmums (SMU) ir skolēnu veidots un vadīts mācību uzņēmums, kura darbībai piemīt izglītojošs raksturs. SMU mācību nolūkos pilda īsta uzņēmuma funkcijas un darbojas reālā vidē – skolēni ražo un pārdod preces vai pakalpojumus. Kas ir būtiski - šāda veida uzņēmumam nav juridiska statusa, jo to pārstāv speciāli izveidota programma Junior Achievement  Latvija un skola.

Jaunietei, kura pašlaik mācās 10. klasē, apņēmības netrūkst, jo, neskatoties uz to, ka ik gadu šajā SMU mainās komandas biedri, viņa tomēr mērķtiecīgi iet uz priekšu. Pirmos divus gadus Līgas dibinātais uzņēmums darbojās ar nosaukumu «Iedvesma», taču, gadiem ejot, jauniete nolēmusi uzņēmumu veidot personīgāku un pārdēvējusi to par «LilaCards». Neatkarīgi no nosaukuma uzņēmuma galvenais uzdevums ir ražot kvalitatīvas, ar mīlestību radītas apsveikuma kartītes, galda kartes, ielūgumus un dāvanu aploksnes. Uzņēmuma dibinātāja atklāj, ka radošumam nav robežu, tāpēc, gatavojot kartītes, dažreiz no trakām idejām sanāk patiešām kaut kas skaists.

Februāra mēneša jauniete atzīst - izveidot savu nelielo SMU bija drosmīgs solis. «Esmu vienmēr bijusi atvērta dažādiem izaicinājumiem, taču šim solim mani mudināja ekonomikas skolotāja Antra Pāruma. Piedāvājums man ļoti patika, tomēr apdomāju savas iespējas to visu reāli paveikt. Sākumā, rakstot biznesa plānu, galvenais bija nebaidīties iet pēc padoma pie skolotājas. Pēc tam, kad visas nianses biju sapratusi, bija daudz vieglāk pašai virzīties uz priekšu.»

Ideja par to, ka uzņēmumam būtu jāražo kartītes, nāca pati par sevi, jo jau no bērnības jaunietei ļoti tuvi ir tieši rokdarbi.  

Līdz šim abi Līgas veidotie uzņēmumi ir darbojušies ļoti veiksmīgi, jo ikreiz pēc dalības reģionālajos tirdziņos mājās devušies, lai ķertos klāt jaunu kartīšu ražošanai.

«Ļoti svarīgi ir atrast labu komandu, ar ko būtu viegli sadarboties, lai tajā darbotos ne tikai viens darba rūķis, bet vēl kāds. Jāatzīst, ka līdz šim man īpaši ar to nebija veicies, jo komandas biedri ik gadu mainījās un ne vienmēr bija tik sparīgi kā es.» Neskatoties uz to, ka SMU «LilaCards» ir reģistrēti četri skolēni, kas darbojas šajā uzņēmumā, reālā un darbīgākā dalībniece ir tieši Līga. Uz viņas pleciem balstās atbildība par uzņēmuma darbību, jo Līga ir gan uzņēmuma dibinātāja un vadītāja, gan arī kartīšu ražotāja un realizētāja.

Nākotnes plāni jaunietei ir plaši – pie sasniegtā viņa nedomā apstāties! «Nākotni plānoju saistīt ar uzņēmējdarbību, tikai šobrīd ir jāsaprot, kurā virzienā doties. Esmu ieguvusi plašu ieskatu, kādam būtu jābūt uzņēmumam, tāpēc pēc vidusskolas beigšanas domāju mācīties nedaudz citā nozarē, lai mans redzesloks būtu plašāks un vēlāk to visu varētu apvienot.»

Tāpat kā iepriekšējie mēneša jaunieši, arī Līga uzskata, ka dzīvē ir ļoti svarīgi izvirzīt mērķus, bet vēl svarīgāk ir tos sasniegt. «Līdz šim esmu sev izvirzījusi salīdzinoši mazus mērķus, bet noteikti pie tiem neapstāšos. Vēl pagājušajā gadā sapņoju iegūt titulu mēneša jaunietis, bet nu ar saviem panākumiem un uzņēmību to esmu arī panākusi, kaut gan šis mērķis likās nesasniedzams.» Mēneša jaunieša tituls dod lielāku iedvesmu un spēku darboties tālāk, jo Līga saprot, ka ir novērtēta un pamanīta, kas jauniešiem nav mazsvarīgi.

Sandra Upelniece
jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    25.02.2016
TWITTER
Iecavas novads
20 jūl
❗️❗️❗️ Laika posmā līdz 31. jūlijam uz vienu diennakti būs slēgta satiksme pār tiltu pie Iecavas spirta rūpnīcas. Š… https://t.co/sKZOD4DKk4