Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Uzdrīkstēties darīt vairāk, nekā varam

29.06.2016 0

Laipojot starp izsvaidītām atmiņām par smago deportācijas laiku, pie mēneša jaunieša titula jūnijā ir nonākusi 16 gadus vecā Beāte Jašuka. Kādēļ tik drūms ievads? Šī mēneša jauniete savas dzimtas sāpīgos vēstures notikumus atspoguļojusi videofilmā, lai atmiņas paliktu ne tikai fotoalbumu plauktos un vēstuļu kastēs, bet būtu dzīvas.

Uzdrīkstēties darīt vairāk, nekā varam
FOTO: no B.Jašukas albuma

Jauniete šogad absolvējusi Iecavas vidusskolas 9. klasi un savas turpmākās mācību gaitas turpinās Āgenskalna Valsts ģimnāzijā, lai ar vēl labākiem rezultātiem sasniegtu savu mērķi – kļūtu par fizioterapeiti.

Kā jau iepriekš vēstīts, Vēstures skolotāju biedrības rīkotajā konkursā «Vēsture ap mums» no 128 darbiem Beāte izcīnījusi godpilno otro vietu; konkursa tēma šogad bija «Cilvēks vēstures krustcelēs». Konkursā jauniete piedalījās ar filmu «Kriņģeļu māsu atmiņas par deportācijām».

Izvēlētās tēmas dziļums apstiprina Beātes nopietnību pret lietām un izvirzītajiem mērķiem, kaut aiz nopietnā izpētes darba stāv dzīvespriecīga, pozitīva un atvērta jauniete.

Sākotnēji doma par konkursu nebija prioritāra. Vēstures tēmas, iespējams, spilgto dzimtas stāstu dēļ vienmēr Beātei ir interesējušas, daļēji iedvesmojoties no Rūtas Šepetis grāmatas par deportācijas skarbumu «Starp pelēkiem toņiem». «Parasti brālis, māsīca, brālēni vēstures stundām raksta esejas par omēm un viņu atmiņām par deportāciju, viss jau ir pierakstīts. Man kā vizuālim labāk patīk uztvert informāciju skatoties un klausoties. Tā es nonācu pie lēmuma taisīt filmu,» tā par videofilmas idejas tapšanu stāsta Beāte.

«Man ir laba sajūta par to, ko es paveicu. Apvienoju pierādīšanu sev, ka to varu izdarīt, jo darbā ar datoru un filmu montēšanu man bija pašvaki; iemūžināju dzimtas dāmas dzīvos stāstos, radot paliekošu vērtību; pāri visam necerētā novērtējuma sajūta, ka tas ir ne tikai ķeksītis vēstures darbu sarakstā, bet arī novērtējums valstiski. Tā sajūta ir vienkārši – WOW!» savas sajūtas pēc videofilmas publicēšanas raksturo Beāte (attēlā - konkursa laureātu godināšanā kopā ar Valsts prezidentu un saviem vecākiem). Filmas tapšana nav iedomājama bez draudzenes Artas Laubergas-Laukenbergas, ģimenes un vēstures skolotājas Sanitas Kozlovas atbalsta.

Liels ieguvums no šī konkursa bijusi ne tikai jaunietes pievienotā vērtība, strādājot un veidojot materiālu, bet arī māksla uzstāties un prezentēt, jo nav joka lieta uzstāties Rīgas Latviešu biedrības namā. Beāte nu jau ar smaidu atceras gatavošanās procesu, kā desmitos vakarā visu ģimeni sasēdinājusi kopā un lūgusi būt žūrijas vietā, kas izsaka savu viedokli. Īstajā dienā adrenalīna līmeni asinīs palielinājis arī tas, ka vienā dienā bija jāapvieno gan iestājeksāmeni, gan prezentācija.

Beāte sevi labi pierādījusi arī mācību procesā, skolā sasniedzot vidējo atzīmi 7,96. Domājat, ka var noapaļot uz augšu un sanāk 8? Nevar gan! Kā izrādās - mācību novērtējumos pat simtdaļas ir svarīgas, kas izšķir – vai par panākumiem gada beigās tiks piešķirta naudas balva vai nē. To nezinot, Beāte tam nav pievērsusi īpašu uzmanību, vien uzzinot pēc tam, nedaudz bēdīgi esot bijis.

Kad taujāju, kādi ir Beātes hobiji, viņa smejot saka: «Zīmēt nemāku, dziedāt neprotu, paliek tikai sports. Profesionālā līmenī galda teniss, kā arī aktīvā atpūta kopā ar ģimeni.» Beāte ar galda tenisu sāka nodarboties jau 1. klasē, pēdējos sešu gadus viņa iekļauta arī valsts izlasē - minikadetu, kadetu un junioru grupā. Tiesa, mainot mācību vietu, arī galda teniss tiks pabīdīts malā. Neskatoties, ka aiz muguras jau vairākas vasaras nacionālās izlases sastāvā, kā lielāko sasniegumu Beāte min iecavnieču negaidīto uzvaru komandu sacensībās Latvijas Jaunatnes olimpiādē pagājušajā vasarā (attēlā blakus). Spēlēšanu izlasē jauniete uztver kā pagodinājumu, bet uzsver, ka Latvijā galda tenisa līmenis nav tik augsts, kā gribētos.

Beāte jauniešiem iesaka: «Mācīties no vecākajām paaudzēm - darīt vairāk nekā varam! Neapstāties pie viduvējiem rezultātiem, bet gan tiekties uz augšu! Uzdrīkstēties vairāk (to es novēlētu arī sev), jo pirms daudziem izaicinājumiem priekšā ir baiļu šķēršļi. Un būt drosmīgākiem!»

Beātes veidoto filmu var noskatīties šeit.

Ilze Usāne
pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    29.06.2016
TWITTER
Iecavas novads
11 dec
Izsoles sākumcena 75900,00 EUR, izsoles nodrošinājums 7590,00 EUR, izsoles solis 100 EUR; izsoles dalībnieka reģist… https://t.co/6YgSlsbzrh