Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Atšķetināt nezināmo

31.08.2016 0

Augusts ir mēnesis, kad vasarai sakām atā un sagaidām bagātīgo rudeni. Maldīgs ir priekšstats, ka jauniešiem vasarā aktivitāšu daudzums samazinās. Ir jomas, kurās jaunieši turpina darboties arī vasaras mēnešos, un viena no tām ir debates. Augusta mēneša jauniete Kristīne Štrausa nupat atgriezusies no starptautiskajām debatēm Lietuvā.
 

Atšķetināt nezināmo
FOTO: no K.Štrausas albuma

Kristīne ir 18 gadus veca iecavniece, kura uzsāks mācības Iecavas vidusskolas 12. klasē. Pēc skolas beigšanas viņa vēlētos turpināt studijas Ventspils augstskolā, kur noskatījusi tulkošanas programmu, lai nezaudētu savu mīlestību pret valodām un valodniecību, kā arī varētu turpināt debatēt.

Pamatskolas sākumā Kristīnei pēkšņi saslima ar artrītu, tāpēc pāris gadus skolas zinības nācās apgūt mājmācībā. Jauniete uzsver, ka labāk varējusi apgūt vielu, jo nav bijis jākautrējas par to, ko nesaprot, taču atsvešinājusies no saviem vienaudžiem. Pēc atgriešanās skolas gaitās un neskaitāmiem panākumiem publiskās runas pasākumos jaunietes debati ar draudzeni Zani Neimani skolas muzejā noskatījusi debašu pulciņa vadītāja Vita Lauciņa-Veinere un aicinājusi pamēģināt īstas debates. Draudzeni šis process nesaistīja, bet Kristīne maz pamazām ievilkta aizraujošajā izzināšanas virpulī.

Tagad viņai savu ikdienu ir grūti iedomāties bez debatēm, jo tas jau kļuvis par dzīvesveidu. Debates iemāca paust savu viedokli argumentēti, apskatīt lietu no abām pusēm, jo nav tikai melns un balts, patiesība ir kaut kur pa vidu. «Dažreiz ir tādas tēmas, par kurām no sākuma atsakies debatēt, jo neko nesaproti. Reizēm ir tā, ka sākumā nesaproti, bet iedziļinoties patīk un iepazīsti.». Pirmo diplomu kā labākā runātāja Kristīne saņēma jau pirmajās debatēs 9. klases sākumā – Rīgas reģionālā turnīra latviešu valodas grupā par tēmu «Nāvessods ir attaisnojams».

Kristīne uzskata, ka jaunieši ir pārāk maz informēti par to, kas notiek valstī. Debates papildina jauniešu redzesloku, tie kļūst vairāk informēti par notiekošo Latvijā, politikā, attīsta kritisko domāšanu, bet pašai tās devušas drosmi runāt cilvēku priekšā, palīdz domrakstos, un, rakstot savu viedokli, aizņem mazāk laika.  «Man patīk viss nezināmais un tā izprašana,» tā Kristīne raksturo savu aizrautību. Jauniete ikdienā daudz lasa, īpaši pētot psiholoģiju un dzeju, jo tas ir vēl viens solis tuvāk neizprotamajam.

Mācoties komerczinību klasē, kopā ar klasesbiedriem Mārtiņu Robežnieku un Danielu Fjodorovu dibinājuši skolēnu mācību uzņēmumā «E-gaisma», kurā ražoja ekoloģiskās dizaina laternas, kas darbojas ar saules gaismas enerģiju. Pērn uzņēmums saņēma SIA «Iecavnieks» simpātiju balvu un nomināciju par labāko stendu. Viens no lielākajiem izaicinājumiem bija sadarboties ar jauniešiem, kuriem ir atšķirīgas intereses un prioritātes. Kopumā skolas gaitās Kristīne ir ļoti centīga un atbildīga, pagājušajā gadā par spīti daudziem kavējumiem, vidējā atzīme bija virs 8 ballēm.

Kristīne sevi raksturo kā kautrīgu. Pēc dabas vairāk esot pesimiste, kura cer uz labāko un gatavojas sliktākajam. «Tā ir viena no manām panākumu atslēgām, ka esmu pesimiste. Nekad nedomāju, ka man ir labākais darbs, labākā runa vai labākais uznāciens, un bieži vien tas atmaksājas. Jo, cilvēkiem pārvērtējot sevi un savas spējas, parasti notiek pretējais.»

Jauniete uzskata, ka sevis meklējumi nekad nebeidzas. Viņa ir atradusi daļu sevis daudzpusīgās brīvā laika pavadīšanas iespējās: braucot dabā ar velosipēdu, lasot dzeju, zīmējot, dziedot, digitāli apstrādājot fotogrāfijas un video, kā arī kolekcionējot dažādu citātu blociņus.

Galvā iespiedies kāda debašu tieneša teiktais: «Nav svarīgi, cik daudz jums ir informācijas, svarīgi ir, cik efektīvi jūs to izmantojat.» Tāpēc Kristīne citiem jauniešiem novēl – atrast sevi un to, kas tiešām iet pie sirds, vienalga - profesija vai hobijs; novērtēt to, kas ir, izbaudīt katru dienu un neatlikt visu uz pēdējo dienu!

 

Ilze Dreimane
jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    31.08.2016
TWITTER
Iecavas novads
16 jan
RT @CVK_zinas: ℹ️ Ir sākusies parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem. ✍️ Noskaidro…