Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Gūst enerģiju radot

29.09.2016 0

Septembra gaisā virmo dzejas vārsmas un atskaņas. Septembrim piestāv dzeja, dzejai piestāv septembra jauniete – Betija Celitane. Iecavas vidusskolas komercnovirziena 12. klases skolniece.

 

Gūst enerģiju radot
FOTO: no B.Celitanes albuma

Dzejas dienas bez Betijas dzejoļiem vairs nav iedomājamas, uz to norāda neskaitāmie panākumi ar dzeju un literatūru saistītajos pasākumos.

Pirmo dzejoli Betija sarakstīja, kad viņai bija seši gadi. Dzejolis tapa pēc zobārsta apmeklējuma. Tā bija pirmā reize, kad, maza būdama, viņa gribēja parādīt bailīgo piedzīvojumu no lācīša skatpunkta, kurš piedzīvojis līdzīgas sāpes. «Man pēc šī dzejoļa uzrakstīšanas kļuva vieglāk. Tajā bija pat atskaņas! Man iepatikās to darīt, gribēju turpināt rakstīt. Pēcāk klausījos cilvēku sarunas un tās centos pierakstīt dzejoļos,» tā ar savu pirmo pieredzi dalās Betija.

Dzeja top  no mazām dzīves detaļām: «Mani iedvesmo cilvēki – viņu domas un idejas. Sīkākās lietas – tā var būt kaut viena maza lapiņa. Daba – viss, kas notiek apkārt. Noskatu kādu situāciju un man gribas tai veltīt kādu rindu,» stāsta jauniete.

Katru reizi, kad top jauns dzejolis, ir zvans pašai kvēlākajai Betijas dzejas fanei - omei Zentai Deņisovai. Tā jau izveidojusies par tradīciju, ka tieši omes ausis pirmās dzird jaunradīto. Arī viņa raksta dzeju, bet atšķirībā no Betijas omes dzeja ir tradicionālāka - ar stingrām atskaņām un pantiem.

Betijas daba ir ļoti daudzpusīga - tajā ir vieta gan hobijiem, gan brīvprātīgajam darbam, gan sportam, gan dzīves baudīšanai. «Daru to, kas mani aizrauj: rakstu dzeju, lasu ļoti daudz dzejas grāmatu, jo tās ir plānas un maziņas. Mūzika ir svarīga un neatņemama manas dzīves sastāvdaļa - spēlēju klavieres, basģitāru un ģitāru, esmu sākusi nedaudz komponēt - ceru kādreiz saņemties un kaut ko no radītā publicēt. Fotografēju un publicēju pagaidām tikai sociālajos portālos - man patīk izveidot fotogrāfiju un izdomāt tai stāstu.»

Jaunietei pietrūkst līdzšinējās muzicēšanas jauniešu muzikālajā apvienībā kopā ar Džūliju Rodenkirhenu un Dāvi Zāģeri. Viņa tomēr atļauj sev nedaudz pasapņot: «Es redzu, ka kādreiz vakaros, mājīgā pop up stila kafejnīcā fonā dziedu džeziņu.» Tas būtu arī Betijas bērnības sapņa piepildījums, jo no trīs gadu vecuma viņa sapņojusi kļūt par dziedātāju, kaimiņiem sniegusi pašmāju un pasaules hītu koncertus.

Lielākais vasaras piedzīvojums jaunietei bija dalība literārajā nometnē «Aicinājums», kas norisinājās no 1. līdz 5. augustam. «Aicinājums» ir ilggadējs literārs konkurss un vasaras nometne, ko savās mājās «Lankas» organizē Sandra Ratniece.Zīmīgi, ka šis vasaras jaunrades seminārs notika jau 40. reizi un Betija bija viena no 15 jauniešiem, kas tajā piedalījās. «Nometnē nokļuvu, pateicoties  Džūlijai, jo viņa internetā bija atradusi informāciju par konkursu «Aicinājums» – viņa nosūtīja jaunrades darbu prozas sadaļai, bet es - dzejas. Tikām abas. Pēc nometnes sapratu, ka man noteikti jāturpina nodarboties ar dzeju un varbūt kādu dienu manas durvis būs atvērtas «lielajai» dzejai. Pēc nomentes sāku pievērst uzmanību pavisam sīkām lietām; ieguvu sarakstu ar grāmatām, kuras būtu jāizlasa. Nometne satricināja manu dzejoļu rakstīšanas tehniku un pasniedza idejas, kā to uzlabot.»

Viens no lielākajiem pārsteigumiem bijusi mammas dāvana dzimšanas dienā – Betijas dzejoļu grāmatiņa «Es esmu kā...», kuru mamma pārrakstījusi datorrakstā, salikusi kopā un nodrukājusi.

Ikdienā paralēli skolas dzīvei Betija aktīvi darbojas Iecavas Jauniešu padomē. «Tā ir iespēja pēc skolas pārslēgties uz citu tēmu – darīt lietas jauniešu labā un iesaistīties pasākumu organizēšanā. Man patīk, ka sevi var pilnveidot caur uzdotajiem uzdevumiem.»

Savu brīvo laiku jauniete izmanto arī brīvprātīgā darba realizēšanai, vairākus gadus palīdz Zorģu bibliotekārei Ainai Ezergailei veikt tehniskās lietas projektos, kā arī «Radošajās dienās» palīdz veidot bilžu reportāžas par notiekošo, organizēt bērnus un jauniešus, darboties radošajās darbnīcās.

Ir diezgan grūti būt personībai, kura dzīvo, skatoties uz pasauli no šāda skatpunkta, jo citu problēmas tiek izlaistas cauri kā savējās.

Jauniete uzskata, ka ikvienā mīt kāds talants, kas gaida savu attīstīšanu. Jauniešiem Betija novēl vairāk ieklausīties dziesmās, kuras izvītero putni, vairāk nebaidīties darīt un sacīt, vairāk paskatīties gaisā, ieelpot, izelpot, palūkoties mammai acīs, pateikt paldies tagad, ne rīt, un ar prieku izdzīvot katru rītu, dienu un vakaru pat tad, ja tā ir pirmdiena!

Ilze Dreimane
pašvaldības jaunatnes lietu speciāliste
Lapas informācija atjaunota:    29.09.2016
TWITTER
Iecavas novads
16 jan
RT @CVK_zinas: ℹ️ Ir sākusies parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem. ✍️ Noskaidro…