Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Jaunieši izzina stereotipus, aizspriedumus un diskrimināciju

05.08.2019 0

Vasara - tas ir rosīgs laika periods, kurā ir jāpagūst tik daudz - atpūsties no skolas, uzlādēties no saules, kam mūsu šī gada vasara ir īpaši pateicīga, apgūt pirmās darba prasmes un nopelnīt naudas saviem tēriņiem, tomēr ir jaunieši, kas pagūst to visu un vēl nedaudz, atrodot laiku pilnveidot sevi kā personību neformālās izglītības apmācībās.

Jaunieši izzina stereotipus, aizspriedumus un diskrimināciju
FOTO: I. Jurbergs

Jau piecus gadus jaunatnes darbinieki veiksmīgi organizē bērnu pilnveides vasaras tematiskās nedēļas, kas paredzētas bērniem vecumā no 8 līdz 12 gadiem. Rodas jautājums, ko darīt pēc 12 vecuma limita sasniegšanas. Sasniedzot 13 gadu vecumu, bērns kļūst par jaunieti un var sākt izmantot jaunus rīkus, piemēram, apmeklēt apmācības.

Šogad pirmo reizi vasaras sezonā tika organizētas jauniešu neformālās apmācības «LEVEL UP», un tās no 23. un 24. jūlijam norisinājās Iecavas Jauniešu centrā. Apmācības tika organizētas ar mērķi stiprināt jauniešu pašapziņu, veicināt iniciatīvu veidošanu, veidot izpratni par aktuālām tēmām pasaulēm, kā arī veidot izpratni par līdzdalību pašvaldības darbā.

Jebkurā vecumā vislabākā mācīšanās ir darot – procesa laikā rodas jautājumi un atbildes. Līdzīgi tas notiek arī šāda veida apmācībās, kuru mazie uzdevumi ir radīt impulsus pārmaiņām jaunietī pašā un pēc tam secīgi apkārtējā vidē.  

Divu dienu laikā jauniešiem, piedzīvojot dažādas aktivitātes, bija iespējams attīstīt savu radošumu, atvērt savu prātu caur kustību un improvizāciju, iedziļināties sterteotipu un aizspriedumu tēmā. Kāda dalībnieka pārdomas pēc aktivitātēm šajā blokā: «Sarunas par stereotipiem, aizspriedumiem un diskrimināciju mani ļoti uzrunāja. Man šķiet, ka pasaulē pastāv tik milzīga nevienlīdzība, ka bail paliek.. Ja man būtu burvju nūjiņa vai burvju spējas, es noteikti gribētu mainītu pasaules iedzīvotāju uzskatus vienam par otru. Es gribētu, lai mēs beidzam diskiriminēt viens otru, lai pieņemam gan sevi, gan otru tādu, kādi mēs katrs esam – īpaši.»

Tāpat jaunieši apguva tik ļoti ikdienā noderīgās tehnikas savam mieram, piedzīvoja simulācijas spēli, kur jauniešiem bija iespēja iejusties «Bēgļu kurpēs». Simulācija ir metode, kas ir viens no labākajiem veidiem, kā mācīties pasaules uztveri, attīstot empātiju, noliekot sevi cita cilvēka lomā. Dalībnieks dalās savās sajūtās pēc piedzīvotās spēles «Šīs dienas bija interesantas. Bija jauki parunāt par šobrīd aktuālām tēmām. Kārtīgi varēja izprast, kā ir būt bēglim, ko tas nozīmē un kas viņiem ir jāpiedzīvo, nonākot iedomātajā sapņu zemē, un kā pret viņiem izturas tur.»

Protams, bija arī jāizmēģina spēles, kas reāli kaitina, lai noslēgumā paši radītu dažādas spēles, kas patīk un aizrauj. Kāda dalībniece, izmēģinot spēli, kas kaitina, nonāca dziļākās pārdomās: «Krēslu spēle lika man aizdomāties, cik ļoti mēs pakļaujamies manipulācijai un cik ļoti mēs gribam konkurēt ar citiem. Es vēl vairāk sapratu, cik ļoti svarīga ir sapratne un atbalsts.» Kā atzina paši dalībnieki, radīt spēles īstenībā nemaz nav tik grūti, ja vien apstākļi piespiež to izdomāt.

Apmācības vadīja neformālās izglītība trenere ar vairāk nekā 10 gadu pozitīvo pieredzi – Ieva Grundšteina. Par iespējām piedzīvot neformālās macīšanos un sevis pilnveides prieku, var meklēt visu iespēju portālā jauniešiem www.visasiespejas.lv vai www.jaunatne.gov.lv.

Fotogalerija:
Ilze Usāne
Iecavas Jauniešu centra vadītāja
Lapas informācija atjaunota:    05.08.2019
TWITTER
Iecavas novads
03 apr
Aicinām pievienoties kādam no trīs (vai arī visiem) Endomondo lietotāja «Krājam km Iecavā» veidotajiem izaicinājumi… https://t.co/xiXyVOXqoM