Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Vai pastāv dzīve bez atkritumiem?

11.03.2020 0

10. marta vakarā Iecavas Jauniešu centrā pulcējās dažāda vecuma interesenti, lai piedalītos sarunā par zero waste jeb dzīvi bez atkritumiem. Sarunu vadīja Jelgavas beziepakojuma veikaliņa «Ber un sver» līdzīpašniece Līga Rulle.

Vai pastāv dzīve bez atkritumiem?
FOTO: no Iecavas Jauniešu centra albuma

Zero waste termins latviešu valodā bieži tiek lietots šaurā nozīmē - kā sinonīms atkritumu šķirošanai. Tomēr pasaulē to apraksta daudz plašāk - kā dzīvesveidu, dzīves filosofiju ar mērķi samazināt patēriņu. Šī filosofija aicina pārdomāt ikdienas patēriņa ciklu un mainīt to no lineāra uz ciklisku. Lineāru patēriņu raksturo tas, ka mēs vēlamies kaut ko, dodamies uz veikalu, patērējam un izmetam atkritumos, toties ciklisku patēriņu raksturo tendence kustēties pa apli, kur nekas netiek izmests, bet atgriežas tur, kur sākām.

Pārmaiņas sākas ar sevi. Sarunas laikā Līga dalījās ar piemēriem no savas personīgās pieredzes par to, kā no kaislīgas iepirkšanās kāres nokļuvusi līdz bezatkritumu dzīvesveida filosofijai. Viņa vairākkārt uzsvēra, ka svarīgas ir izvēles un ne tikai lielajās lietās (ar kādu tehniku ir aprīkots mājoklis, kādus pārvietošanās līdzekļus izmantojam), bet arī ikdienas paradumos (vai, ejot uz veikalu, esam paēduši,  tā samazinot impulsīvos pirkumus), vai līdzi ņemam iepirkumu maisiņu, savu ūdens pudeli u.c.).

Zero waste pamatprincipi ir sarindoti hierarhijā: atsakies, samazini, izmanto atkārtoti, šķiro, kompostē.

Sarunas laikā dalībniekiem bija iespēja iedvesmoties un gūt radošu lādiņu, lai pielāgotu jau mājās esošās lietas un dotu tām otro dzīvi: aizkariem tapt par maisiņiem, lai veikalā iegādātos sveramās lietas, piena pudeles pārvērst par liekšķerēm, stikla sulas pudeles - par ikdienas ūdens pudelēm.

Pēc sarunas interesentiem bija iespēja apskatīt un aptaustīt dažādas lietas, piemēram, bambusa zobu birstes, sausos dezodorantus, cietos šampūnus, uzglābšanas traukus. Neformālā gaisotnē interesenti apmainījās ar viedokļiem un pieredzi ar citiem dalībniekiem, kuri lieto dažādus produktus vai alternatīvos risinājumus.

Noslēgumā katrs interesents varēja pagatavot pats savu zobu pastu. Pasākuma dalībnieki atzina, ka tas ir ātrāk, nekā domājuši, ja vien ir visas sastāvdaļas.

Mainīt dzīvesveidu nav dārgi, tam nav nepieciešami speciālie trauki vai rīki. Lieliski var izmantot jau mājās esošās un pieejamās lietas, tādejādi veicot kādu soli tuvāk apzinātam patēriņam. Kā Līga noslēgumā novēlēja, lai mums visiem izdodas!

Ilze Skapsta
Iecavas novada pašvaldības administrācijas Jauniešu centra vadītāja
Lapas informācija atjaunota:    11.03.2020
TWITTER
Iecavas novads
18 jan
Tuvojas nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas paziņojuma 2021.gadam izsūtīšana. Aicinām to saņemt elektroniski e-pas… https://t.co/4GLjDckRvV