Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Apstāties, ieskatīties un ieklausīties

03.05.2019 0

Edvarta Virzas Iecavas un Zorģu bibliotēkas aktīvākie lasītāji un atbalstītāji saulainajā 26. aprīlī apmeklēja piecas interesantas vietas un satika darbīgus, jaukus cilvēkus tepat netālu - Jelgavas novadā.

Apstāties, ieskatīties un ieklausīties
FOTO: no Edvarta Virzas bibliotēkas albuma

Vispirms jau pārsteidz sastapto cilvēku pozitīvās ambīcijas un  uzņēmība, un darbīgums. Ko ražo kocinieks un savā ziņā mākslinieks Dainis Lēgenbergs kopā ar dzīvesbiedri Sesavas „Amatniekos”, cik bizmārītes var ieraudzīt uz dažādām lietām Mārītes Zalānes kolekcijā Vilces muižas kalpu mājā, kā „lielo biznesu” vada  Kaspars Dauge z/s „Tēriņi” un Lolita Duge „mazo biznesu ”Piparmētru namiņā”, par šitake sēņu audzētāju Jāni Volksonu Lielplatones „Trubeniekos” un Abgunstes muižas jaunajiem „muižkungiem’’ Asnāti un Jāni  Avotniekiem  Zaļenieku pagastā detalizētu un vizuālu informāciju var iegūt interneta mājas lapās. Ir vērts tās atvērt, paskatīties vērīgi uz ikdienišķām lietām, lai redzētu, kas ir viņu darbošanās pamatmotīvs. Protams, gadās lielākas vai mazākas ķibeles, bet no neveiksmēm arī gūst pieredzi, ja esi pārņemts ar savu ideju un veicamo.

Apmeklētās vietas piesaista ar vēl citiem faktoriem. Pirmkārt, tā ir sakoptība un labiekārtotība pašu un apmeklētāju priekam, lai ir kur acis piesiet, lai labi justos kā ļaudis, tā dzīvnieki. ‘’Tēriņos”’ pat saimnieku četriem suņiem ir īpaša mītne (piektais ir priviliģēts un dzīvo istabā), Abgunstes muižas kaķi un pelītes bauda tām pienākošos labklājību. Ja nav daudz naudas, šis tas ir paveicams ar izdomu, teiksim, ar īpatnēji sakrautu malku norobežojot neiekārtoto muižas teritoriju vai paslēpjot tēva māju no ziņkārīgo acīm. Visur padomāts gan par lielo, gan mazāko ekskursantu ērtībām. Ja paredzēta degustācija, tad saplānots, kur, kā, ar ko cienāt. Bija gardi! Paldies! Jāpiemin līdznopērkamās lietas: koka izstrādājumi mājsaimniecībai, Lolitas un Jāņa piedāvājums  vēderpriekiem. Bon Appetit!~

Otrkārt, sagaidītāju atslēgas vārdi ir: „Jādara tā, kā es gribētu, lai mani uzņem”. Var pat teikt, ka stāstījumi par vietām, lietām un darbiem ir profesionāli- ar bagātīgu uzziņas devu, labā valodā un ar skaidru dikciju, pēc satura arī personiski un cilvēcīgi. Bez prasmes reklamēt savu darbošanos mūsdienās nu nekādi....Sabiedrības uzrunāšanas zināma  pieredze ir Lolitai, kas gūta gan kā projektu vadītājai, gan 2016. gadā piedaloties raidījumu ciklā „Īstās latvju saimnieces”. Savukārt Asnāte (viņai pat vārds piestāvot) ir pasākumu organizatore un ar Ventspils tautastērpa stāstu iegrāmatota 2018. gada izdevumā „Mans tautastērps”. Arī abiem Jāņiem ir savs šarms. Pēc aizrautīgā sēņu stāsta noklausīšanās, ja ne gluži  gribējās audzēt, tad mieloties ar sēnēm gan.

Laiks dažiem vēstures faktiem, kas saistās ar Iecavu un apkārtni. Proti, Abgunstes muiža celta 1780. gadā kā Pālenu dzimtas medību un vasaras rezidence. 1905. gadā nodedzinātās koka ēkas vietā grāfs Sergejs Pālens1908. gadā uzsāka celt jaunu namu. Ēka dažādos laikos dažādi izmantota (40 gadus tur bija Abgunstes 8-gadīgā skola, plāksne virs durvīm vēl ir vietā). Jaunie saimnieki kopā ar biedrību „Radošuma meka” pamazām to pārvērš par radošuma rezidenci. Sesavas baznīcā kristīts J.Čakste.  

Paldies mūsu bibliotekārēm Ainai, Jolantai un Evai par aicinājumu un mudinājumu iepazīt šo Zemgales daļu, paldies gidei Daigai, Iecavas pašvaldībai par ērto autobusu un šoferim Dainim par izturību un pacietību!

Nav jābrauc tālu, lai atrastu lieliskas vietas un satiktu īpašus sirdsgudrus ļaudis!

Veiksmi visiem!

Mirdza Celmiņa
Lapas informācija atjaunota:    03.05.2019
TWITTER
Iecavas novads
16 jan
RT @CVK_zinas: ℹ️ Ir sākusies parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem. ✍️ Noskaidro…