Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Vasara ir festivālu laiks

28.06.2019 0

Sestdien, 29. jūnijā, plkst. 16.00 Iecavas parka estrādi pieskandinās «Pēterdienas danči». Vietējās «Kamenes» sadejos kopā ar sešiem viesu kolektīviem, kuri izpilda senioru dejas. Skatītājiem ieeja – bez maksas!

 

Vasara ir festivālu laiks
FOTO: Andrejs Sniķeris

Mazliet atskatoties vēsturē, jāatgādina, ka sākumā bija iegājies senioru dejas dēvēt par Eiropas dejām. Tāds nosaukums radies, lai tās atšķirtu no tautiskajām dejām. Taču pareizi ir senioru dejas, jo tās pielāgotas tieši senioriem. Ir noņemts viss, ko cilvēki cienījamos gados nevar izdarīt, piemēram, nav palēcienu un strauju griezienu, ir tikai lēni, graciozi izgriezieni.

Iecavā senioru dejas tiek praktizētas kopš 2017. gada oktobra. Senioru deju kolektīvs tapa Dienas centra «Iecavnīca» paspārnē, bet pagājušā gada rudenī tas iekļāvās Iecavas kultūras nama amatiermākslinieku pulkā. Pašlaik «Kamenēs» dejo 18 šarmantas kundzes.

Repertuārā ir balles dejas: rumba, tango, valsis. Arī vienkāršotas citu tautu dejas. «Ļoti labi izdejojam gan sirtaki, gan čehu polku, jo soļi ir pielāgoti senioru varēšanai,» stāsta kolektīva vadītāja Inese Smilškalne. «Mums ir apļa dejas, kurās piedalās neierobežots cilvēku skaits. Tās var dejot lielā laukumā festivālos un tur nevajag pārus. Ņemam dejas ar labu mūziku, kas patīk pašām dejotājām un arī skatītājiem. Tad skatītājiem ir vienalga, kādus soļus dejo, jo var baudīt mūziku.»

Latviskajā repertuārā, kur dejās veidojas zīmējumi, tiek ņemtas 16 dejotājas. Tad kundzēm jārēķinās ar konkurenci, lai tiktu izpildītājsastāvā. Balles dejās, apļa dejās – tur dejotāju skaits nav svarīgs: 12, 16 vai 18.

Lai dažādotu programmu, seniores mācās arī līnijdejas, bet ne tās klasiskās ar sarežģītiem soļiem. Ir arī pa kādai pāru dejai. Nepilnos divos gados «Kamenes» apguvušas 41 deju. Kolektīvu vadītājiem katru gadu ir semināri, kuros norunā, kuras 6-10 dejas šajā sezonā dejos, un pārsvarā tās nav sarežģītas. Lai mācītais neaizmirstos, mēģinājumi notiek divas reizes nedēļā - pirmdienās un trešdienās Iecavas kultūras namā. «Kad nav daudz koncertu, tad var iztikt ar vienu reizi. Jūlijā droši vien tā arī būs, lai dejotājas var veltīt laiku arī saviem dārziem,» teic vadītāja.

Jau devīto sezonu Inese Smilškalne vada senioru deju kolektīvu Bauskā, tāpēc viņai ir iespēja salīdzināt. «Baušķenieces nu ir īsti līmenī, bet iecavnieces strauji ir pievilkušas klāt, jo ir ļoti atbildīgas. Kā liek, tā arī izdarīs un vēl lieku reizi izmēģinās, jo apzinās: ja reiz mēs koncertā dejojam, tad uz mums skatās. Gribam labi izskatīties un labi nodejot. Foršas dejotājas! Nu vairs par viņām neuztraucos.»

Vasara ir festivālu laiks. Viens no tiem - «Zelta ritmi» - notika 13.jūnijā Rīgā, kurā piedalījās 15 dažādi kolektīvi no visas Latvijas, tostarp arī «Kamenes». Šogad pirmais senioru deju festivāls būs arī Iecavā. «Jūnijs mums ir traks: Iecavas dejotājām četri koncerti, Bauskai – pat seši! Taču gribas ne tikai braukt ciemos, bet arī uzņemt ciemiņus pie sevis. Iecavā nekas tāds nav bijis, tāpēc šogad izmēģinām pirmo reizi. Neaicinām daudz, lai varam apskatīties, kā mums sanāk. Pie «Kamenēm» ciemos būs seši kolektīvi: no Bauskas, Vecumniekiem, Ozolniekiem, Tukuma, Auces un Lietuvas. Programmu kuplinās arī pašmāju senioru tautas deju kolektīvs «Iecavnieks».»

 

 

Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    28.06.2019
TWITTER
Iecavas novads
20 jūl
❗️❗️❗️ Laika posmā līdz 31. jūlijam uz vienu diennakti būs slēgta satiksme pār tiltu pie Iecavas spirta rūpnīcas. Š… https://t.co/sKZOD4DKk4