Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Sociālā uzņēmējdarbība - efektīvs rīks problēmu risināšanai pašvaldībā

01.03.2021 0

Pašvaldību interesēs ir spēcīgu sociālo uzņēmumu rašanās un veiksmīga darbība to teritorijā, jo tas palīdz risināt sociālās problēmas - šādu atziņu varēja gūt 19. februāra tiešsaistes konferencē «Kāpēc mums to vajag?», kuru rīkoja Latvijas sociālās uzņēmējdarbības asociācija.

Sociālā uzņēmējdarbība - efektīvs rīks problēmu risināšanai pašvaldībā

Konferences mērķis bija veicināt pašvaldību sadarbību ar sociālajiem uzņēmumiem, gan atklājot pašvaldību ieguvumus, gan sniedzot praktiskus ieteikumus sadarbības uzsākšanai un attīstīšanai.

Konferenci par pašvaldību sadarbību ar sociālajiem uzņēmumiem atklāja Valsts prezidents Egils Levits. «Uzskatu, ka sociālā uzņēmējdarbība ir jāpieņem kā efektīvs rīks, ar ko risināt dažādas problēmas pašvaldībā, iesaistot tos uzņēmējus, kuri, pārstāvot privāto sektoru, var radīt piemērotāku ietvaru dažādu inovāciju radīšanai un testēšanai. Papildus sociālajai uzņēmējdarbībai nāk klāt arī uzņēmēja personīgais stāsts un pieredze, kas visbiežāk ir radījusi motivāciju šādā veidā palīdzēt sabiedrībai,» savā uzrunā norādīja Valsts prezidents.

Konferencē izskanēja Līvānu, Ogres un Rēzeknes novada pašvaldību un sociālo uzņēmēju pieredzes stāsti, kā arī iedvesmas stāsts no Lielbritānijas Plimutas pilsētas, kuros pašvaldības pārstāve un sociālo uzņēmumu tīkla vadītājs sniedza sava sadarbības modeļa aprakstu. Lielbritānijā sociālā uzņēmējdarbība ir daudz plašāk izplatīta un aizņem 15-20% no ekonomikas. Mums vēl ir, kur augt, jo šobrīd Latvijā ir tikai 164 reģistrēti sociālie uzņēmumi. 

Sociālā uzņēmējdarbība nozīmē ražot preces vai sniegt pakalpojumus ar mērķi risināt kādu sociālo problēmu vai radīt labumu sabiedrībai, nevis gūt maksimālu peļņu uzņēmuma īpašniekiem. Sociālajā uzņēmējdarbībā biežāk darbojas cilvēki, kas savā biznesā saskata kaut ko vairāk par peļņu. Cenšas ne tikai piepildīt maku, bet arī sirdi, un aiz peļņas prot ieraudzīt cilvēku. Piemēram, Ogres pašvaldība, sarīkojot konkursu, sociālajam uzņēmējam bezatlīdzības lietošanā nodevusi telpas, kurš tās atjaunojis, ierīkojis kafejnīcu un nodrošina darbavietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Vai cits piemērs - pēc lekcijas par sociālo uzņēmējdarbību divi skolēni izveidojuši interneta platformu, kur savus ražojumus pārdot cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, savukārt pašvaldība veic savu ieguldījumu, pārdodamās lietas fotografējot un nodrošinot iegādāto preču izdali Tūrisma informācijas centrā. Savukārt Rēzeknē izveidota darbnīca ekopapīra, bišu vaska drāniņu un reciklētu mēbeļu ražošanai, kurā tiek iesaistīti ilgstoši bezdarbnieki un cilvēki no mazāk aizsargātām grupām.      

Konferencē tika prezentēta arī «Providus» vadošās pētnieces Agneses Frīdenbergas jaunizveidotā rokasgrāmata, kur uzskatāmi un kodolīgi apkopoti pašvaldībām pieejamie rīki sociālās uzņēmējdarbības attīstīšanai savās teritorijās.

 

Konferences videoieraksts skatāms šeit

Rokasgrāmata «Pašvaldību rīki sociālās uzņēmējdarbības attīstībai» skatāma šeit

Plašāka informācija par sociālo uzņēmējdarbību meklējama tīmekļvietnē www.sua.lv

Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    01.03.2021