Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Kardiologi iesaka mērījumus veikt regulāri

08.11.2017 0

Paaugstināts asinsspiediens ir viens no svarīgākajiem sirds un asinsvadu slimību riska faktoriem. To kardioloģijas speciālisti atgādināja arī seminārā, kas sestdien, 4. novembrī, notika Iecavas Mūzikas un mākslas skolas koncertzālē.

Kardiologi iesaka mērījumus veikt regulāri
FOTO: Beata Logina

Iecavas novada dome sadarbībā ar pacientu biedrību «ParSirdi.lv» aicināja iecavniekus bez maksas noklausīties izglītojošu lekciju par sirds veselību, kā arī veikt asinsspiediena un pulsa mērījumus.

Pasākumu apmeklēja galvenokārt pensijas vecuma cilvēki. Lai gan pašvaldība bija norīkojusi transportu ciemu iedzīvotāju nokļūšanai uz semināru un atpakaļ, bezmaksas busiņa pakalpojumu izmantoja tikai viena kundze no Zorģiem. Pakonsultēties ar kardiologiem atnāca arī daži seniori, kas tajā laikā bija ieradušies uz citu pasākumu dienas centrā «Iecavnīca» - ēkas pirmajā stāvā.

Lielu daļu infarktu un insultu varētu novērst, ja cilvēki laikus dotos pie ārsta, ievērotu veselīgu dzīvesveidu, regulāri pārbaudītu asinsspiedienu un citus rādītājus, ieklausītos ārstu ieteikumos un apzinīgi lietotu medikamentus, ja tas nepieciešams, pauž kardiologs Vilnis Dzērve. Hipertensijas jeb paaugstināta asinsspiediena gadījumā tieši medikamentu lietošana apvienojumā ar veselīgu dzīvesveidu uzlabo dzīves kvalitāti un pagarina mūžu. Speciālists īpaši akcentēja smēķēšanas kaitīgumu. Savukārt lekcijas klausītāji vairāk jautāja par holesterīnu, uzturu un pieļaujamo alkohola daudzumu.

Augsts asinsspiediens nelabvēlīgi iedarbojas uz asinsvadu sieniņām, veicina aterosklerozi un negatīvi ietekmē svarīgu orgānu – miokarda, galvas smadzeņu, nieru, acu – funkcijas. Tāpēc kardiologi iesaka regulāri pārbaudīt sirds veselību, īpašu uzmanību pievēršot pulsam un asinsspiedienam, arī tad, ja nekas neliecina par traucējumiem. Ja kāds no šiem rādītājiem ir paaugstināts, tas var signalizēt par sirds mazspēju, hipertensiju vai citu kardioloģisku slimību.

Pasākuma organizatori atzina, ka V.Dzērves lekcija daļēji tendēta uz jauniešu auditoriju, bet viņi parasti uz tādiem pasākumiem neiet. Jaunajai paaudzei nav aktuāli veikt mērījumus, bet gan zināt riska faktorus, tāpēc jādomā, kā šo auditoriju sasniegt, būtisko informāciju aktualizējot arī skolu veselības mācības stundās.

Biedrības «ParSirdi.lv» pārstāve Mārīte Gertnere, stāstot par pieredzi saistībā ar veselības veicināšanas pasākumiem, minēja, ka semināri citās pašvaldībās organizēti lielveikalos un tamlīdzīgās plaši apmeklētās vietās, kur iespēju bez maksas veikt mērījumus un saņemt informatīvus materiālus izmanto arī daudz garāmgājēju.

Pēc lekcijas uzrunātās kundzes «Iecavas Ziņām» sacīja, ka izklāstītā informācija viņām jau līdz šim bijusi zināma. Svarīgāk bijis izmērīt spiedienu, konsultēties par spiediena svārstībām un noskaidrot, kā labāk rīkoties aritmijas gadījumos.

Kardioloģijas rezidente Baiba Luriņa skaidroja, ka seminārā notiek sabiedrības skrīnings, problēmu noskaidrošana, tā nav ārsta vizīte. Veicot mērījumus ar dažādiem aparātiem, daktere pamatoja, cik svarīgi ir cilvēkiem to darīt regulāri mājas apstākļos. «Ir spiediena mērītāji ar aritmijas atpazīšanas funkciju. Pacienti, kuriem ir mirdzaritmija, tā uznāk lēkmjveidā, viņi paši to nejūt. Tas ir labs veids, kā noteikt – pulss ir regulārs vai ne.»

Eiropas Sociālā fonda atbalstītā projekta ietvaros pašvaldība ir iegādājusies 10 asinsspiediena mērītājus, informē domes projektu koordinatore Sintija Kalēja. Pēc projekta noslēgšanās tos paredzēts novietot publiski pieejamās vietās (bibliotēkās, «Iecavnīcā», Jauniešu centrā, kultūras namā un citur), lai iestāžu darbinieki un apmeklētāji varētu izmērīt savu asinsspiedienu un laikus konstatēt novirzes no normas vai saasinājumus. Mūsdienās bieži sastopama hroniska vielmaiņas slimība ir cukura diabēts.

Holesterīns ir svarīgs riska faktors, kas veicina sirds asinsvadu slimības attīstīšanos. Ir pierādīts, ka augstāks holesterīna līmenis veicina tā izgulsnēšanos artērijās, līdz ar to palielinot slimību un nāves risku. Tāpēc plānots iegādāties aprīkojumu šo rādītāju noteikšanai. Lai veicinātu veselīgu dzīvesveidu un veiktu slimību profilakses pasākumus iedzīvotājiem, projekta ietvaros plānots organizēt vēl divus seminārus par sirds veselību.

Projekta Nr. 9.2.4.2/16/I/038 «Vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakse Iecavas novadā» mērķis ir uzlabot vispārējās garīgās un fiziskās veselības stāvokli Iecavas novada iedzīvotājiem, kā arī uzlabot visu novada iedzīvotāju, bet jo īpaši bērnu, bezdarbnieku un citu sociāli neaizsargāto slāņu cilvēku, iespējas saņemt veselības veicināšanas un slimību profilakses pakalpojumus. Projekta realizācijas termiņš ir 2019.gada 31.decembris. Kopējās izmaksas - 111607,00 eiro, no tām 85% ir ESF finansējums
 un 15% - valsts budžeta finansējums.

 

 

Beata Logina
Lapas informācija atjaunota:    08.11.2017
TWITTER
Iecavas novads
19 okt
Darbs pie Brīvības pieminekļa teritorijas labiekārtošanas gandrīz noslēdzies. Diemžēl paveiktais jau cietis no nevē… https://t.co/pFDPrYZqsl