Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Arī Iecavas novads ietilpst ĀCM uzraudzības zonā!

15.06.2018 0

Saistībā ar kaimiņu novadā reģistrēto Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumu, Iecavas un Jelgavas novada pierobežā pastiprināti tiks kontrolēta svaigas cūkgaļas pārvadāšana. Tāpēc obligāti jāsaglabā čeks par pirkumu!

Arī Iecavas novads ietilpst ĀCM uzraudzības zonā!

Vēršam iedzīvotāju uzmanību uz to, ka, vedot svaigu gaļu no Jelgavas puses tirdzniecības vietām, iespējama Valsts policijas pārbaude. Lai apliecinātu gaļas produkcijas izcelsmi, būs nepieciešams uzrādīt pirkuma čeku. 

Šonedēļ Latvijā reģistrēts šogad pirmais Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojums mājas cūkām. Slimība konstatēta Jelgavas novada Jaunsvirlaukas pagasta “Kukuļu” mājās. ĀCM skartās 165 cūkas ir likvidētas.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir noteicis karantīnu - aizsardzības zonu trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zonu desmit kilometru rādiusā ap slimības skarto saimniecību. Attiecīgas brīdinājuma zīmes ir izvietotas arī pie autoceļa P93 Jelgava–Iecava.

PVD informē, ka šajā teritorijā esošajās novietnēs tiek pastiprināti kontrolēta cūku reģistrācijas un biodrošības prasību ievērošana un cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas produktu pārvadāšanai.

Uzraudzības un aizsardzības zona būs spēkā vismaz 40 dienas.

PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.

Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties arī meža cūku populācijā. Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts 523 meža cūkām.

Pārtikas un veterinārais dienests atgādina – lai pasargātu mājas cūkas no saslimšanas ar Āfrikas cūku mēri un neizbēgamas to likvidēšanas, stingri jāievēro biodrošības pasākumi:

• Jānovērš tiešs un netiešs cūku kontakts ar savvaļas un klaiņojošiem dzīvniekiem.

• Nedrīkst pieļaut savvaļas putnu iekļūšanu cūku novietnēs un barības uzglabāšanas vietās; pastāvīgi jāapkaro grauzēji.

• Nedrīkst lietot tādus pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.

• Cūkām nedrīkst izbarot zaļbarību (arī pagalmos pļauto zāli!), termiski neapstrādātus kartupeļus u.c

• Kopjot dzīvniekus, jāizmanto tikai šim darbam paredzēts apģērbs un apavi, kuri netiek valkāti ārpus novietnes.

• Pie ieejas novietnē jānodrošina apavu dezinfekcija, kā arī novietnē jāveic regulāri tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumi. Tāpat rūpīgi jādezinficē fermas teritorijā iebraucošie transportlīdzekļi.

• Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts!

Vasaras mēnešos risks ienest vīrusu mājas cūku saimniecībās ir ievērojami lielāks - meža cūku barus ir kuplinājuši pavasarī dzimušie sivēni, tādējādi uzturot meža cūku populāciju un vīrusa klātbūtni dabā, savukārt pagalmos un pļavās, kurās meža cūkas mēdz ieklīst, zeļ zāle, kuru neapzinīgāks cūku turētājs kāro izbarot cūkām.

PVD aicina cūku turētājus būt atbildīgiem un, ja tas vēl nav izdarīts - reģistrēt cūkas Lauksaimniecības datu centrā, kā arī rūpīgi ievērot biodrošības noteikumus. Ja biodrošība nebūs ievērota un cūkas nebūs reģistrētas, PVD dzīvnieku īpašnieku administratīvi sodīs, turklāt saimniecība nevarēs saņemt kompensāciju par slimības radītajiem zaudējumiem.

Lapas informācija atjaunota:    15.06.2018
TWITTER
Iecavas novads
05 jūn
No trešdienas, 10.jūnija, SIA „Dzīvokļu komunālā saimniecība” (DzKS) kase atsāks apmeklētāju apkalpošanu klātienē.… https://t.co/SPGg7m4Iar