Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Atceroties Baltijas ceļu

22.08.2019 0

Šogad, 2019.gada 23.augustā, aprit 30 gadu kopš akcijas “Baltijas ceļš”, kad gandrīz 2 miljoni latviešu, lietuviešu un igauņu sadevās rokās, protestējot pret Baltijas valstu okupāciju un atceroties 50.gadadienu kopš Molotova – Ribentropa pakta parakstīšanas Maskavā 1939.gada 23.augustā.

Atceroties Baltijas ceļu
FOTO: Gunārs Lazda

Pēdējā laikā, runājot ar daudziem Atmodas laika aktīvistiem, viņi secina: “Ak Dievs, vai tiešām ir pagājuši jau 30 gadi?”. Jā, tik tiešām – laiks skrien vēja spārniem.

Mēs dzīvojam ļoti interesantā laikā. Laikā, kad atzīmējām un vēl joprojām atzīmējam Atmodas laika svarīgāko notikumu apaļās gadadienas. Pagājušogad mēs atzīmējām Latvijas Tautas frontes dibināšanas 30.gadskārtu, šogad – akcijas “Baltijas ceļš” 30.gadskārtu, nākamgad – 4.maija Deklarācijas pieņemšanas 30.gadskārtu, savukārt aiznākamgad – mēs atzīmēsim 1991.gada janvāra barikāžu un augusta puča notikumu 30.gadadienas. Nevar aizmirst, ka pagājušogad mēs atzīmējām Latvijas simtgadi.

Esmu ļoti gandarīts, ka Latvijā šos mūsu valsts nākotnei svarīgos un vēsturiskos notikumus atceras un piemin. Mūsu nākamajām paaudzēm ir jāstāsta par pagātnes notikumiem. Man ļoti patīk latviešu rakstnieces Dainas Avotiņas sacītais: “Koks nevar augt bez saknēm. Tauta nevar dzīvot un attīstīties bez savas vēstures zināšanas un šodienas izpratnes”. Bez vēstures – nav nākotnes, vai ne?

“Baltijas ceļš” bija milzīgs fenomens. Dzīvā ķēde apliecināja un parādīja, ka visas trīs Baltijas valstis ir vienotas. Šajā gadadienā varu novēlēt – lai esam tikpat vienoti, kā pirms 30 gadiem. Protams, esmu domājis un pārdomājis – vai šodien, pēc 30 gadiem, mēs vēlreiz spētu izveidot vēl vienu šādu dzīvo ķēdi? Nezinu! Ja būtu kāds visiem ļoti svarīgs mērķis (piemēram, nevienlīdzības mazināšana), es domāju, ka mums tas izdotos!

Mums ir jāatceras ne tikai notikumi, bet arī cilvēki, kas šos notikumus veidoja, un kas tajos piedalījās.

Iecavas Tautfrontiešu apvienības vārdā – vēlos izteikt pateicību visiem “Baltijas ceļa” dalībniekiem, kuri pirms 30 gadiem, 1989.gada 23.augustā, nostājās dzīvajā ķēdē un vēlējās neatkarīgu Latviju. Paldies Jums par drosmi!

Tāpat vēlos izmantot iespēju un pateikt paldies visiem  cilvēkiem, kas piedalījās grāmatas “Kaut pastalās, bet brīvi!” veidošanā. Mēs joprojām vēl cīnamies par grāmatas izdošanu, bet ir priekšnojauta, ka cīņa tuvojas noslēgumam. Uzvara būs!

Paldies arī par visām atbalsta vēstulēm un uzrunām uz ielas. Es patiešām jūtu sabiedrības atbalstu jautājumā par grāmatas “Kaut pastalās, bet brīvi!” izdošanu.

Maksims Krutikovs
Iecavas Tautfrontiešu apvienības vadītājs
Lapas informācija atjaunota:    22.08.2019
TWITTER
Iecavas novads
26 feb
Lieliska iespēja paklausīties klavierspēli! 🎵 https://t.co/VVVxjWunDD