Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Skaisti iekopts dārzs dāvā prieku, mīlestību un harmoniju

10.09.2019 0

31. augustā 55 iecavnieki devās skaistā ekskursijā, kuru dārzu un puķu mīļotājiem bija noorganizējusi pašvaldības dārzkopības speciāliste Sarmīte Avota. Pēc smukuma braucām ne tikai uz Tukumu, bet arī uz Talsiem.

Skaisti iekopts dārzs dāvā prieku, mīlestību un harmoniju
FOTO: A. Kļaveniece

Paviesojāmies diplomētas ainavu arhitektes Daces Lukševicas veidotajā daiļdārzā, kas atrodas Tukumā. Viegli kopjama un ekonomiska dārza piemērs, jo saimniece uzskata, ka dārzam jāatbilst 3E principam - ergonomiskam, ekoloģiskam un estētiskam. Dace savu dārzu veido tā, lai tajā būtu pēc iespējas mazāk darba; neaudzē augus, kas dārzā nejūtas labi. Priecājāmies par krāšņajām hortenzijām un bagātīgo hostu kolekciju, kurā ir 95 dažādības, tostarp ar smaržīgiem, baltiem ziediem, kuru aromāts atgādina liliju smaržu. Uzklausījām arī padomus par augu stādīšanu un kopšanu, bet noslēgumā bija iespēja iegādāties dažādus ziemciešu stādiņus.

Tālāk devāmies uz rožaudzētavu «Rozītes» Sēmes pagastā. Saimniece Daila Trubiņa ar rožkopību nodarbojas jau trešajā paaudzē. Burvīgi iekopta trīs hektārus liela teritorija, kurā galvenā loma atvēlēta rozēm, taču priecē arī bagātīgā skujkoku un lapkoku kolekcija, ziemcietes un vasaras puķes, arī trīs dīķi. No daudzajām rožu šķirnēm savā dārzā saimnieki audzē, pārbauda un atlasa kolekcijai tikai skaistākās un izturīgākās rožu šķirnes, kas ir piemērotākās Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Saimniecībā izveidota rožu dobe, kas ir veltījums dzejniekam Imantam Ziedonim, kādā citā dobē vietu atraduši arī akmeņi, vēl kādā - latviskās spēka zīmes, bet, ja no lielās staigāšanas sāk pietrūkt enerģijas, to var uzņemt speciāli šim mērķim uzbūvētā piramīdā. Skaistajā dārzā tiek rīkoti dažādi pasākumi, svinētas kāzas. Pēc pastaigas pa dārzu degustējām arī rožu ievārījumu un rožu vīnu.

Mazliet vēderprieku izbaudījām, viesojoties Talsu novada uzņēmumā «Ainas maize». Cepēja Aina Šteinberga cienāja ar vairāku veidu maizi: rudzu, sēklu, ar žāvētu gaļu, našķu ar žāvētiem augļiem un riekstiem, burkānu, ķirbju, olīvu, tomātu un pat vecās Krēķenes maizi ar žāvētu gaļu, siļķi un ceptiem sīpoliem. Maize kopā ar garšvielu sviestu, kafiju un tēju tiešām garšoja labi. Saimnieces atraktīvie stāsti un anekdotes izsmīdināja braucējus, bet ar to vēl saimniecības apskate nebeidzās - pabijām arī senlietu muzejā, kas ierīkots vecajā zirgu stallī.

Ar ziemciešu daudzveidību pārsteidza stādu audzētava «Puķulauki». Ģimenes uzņēmumā saimnieko Sanita un Raivis Reinbergi, kuri atzīst - audzējot ziemcietes, viņu mērķis ir padarīt zemi skaistāku un dot iespēju ikvienam pašam veidot savu dārzu – savu mīlestības telpu. Stādaudzētava ir specializējusies konkrētu augu grupu audzēšanā: visu sezonu te pieejami visdažādākie ziemciešu un graudzāļu stādi. Veidojot sortimentu, liela uzmanība tiek pievērsta augu izskatam, pielietojumam, ziemcietībai un produkcijas kvalitātei. Daži braucēji jau mājās bija sagatavojuši sarakstus ar vēlamo augu nosaukumiem, bet citi tos noskatīja saimnieku izveidotajā dārzā. Iespējams, ka stādu plača podiņā kāds augs ar savu izskatu neizceļas, un tā burvība atklājas tikai tad, kad tas iestādīts pareizā vietā un līdzās pareiziem augiem. Saimniece ieteica dārza stādījumos biezāk izmantot arī graudzāles, kas kopskatu padara vieglāku un gaisīgāku.

Braucienu noslēdzām Jolantas Ozoliņas izveidotajā dārzā Vandzenes pagasta «Mīstekļos», kurš 2017. gadā saņēmis nomināciju «Skaistākais dārzs Talsu novadā». Saimniece labprāt pastāstīja par dārza ierīkošanas principiem un lielo augu daudzveidību, kā arī par to, kā dārza iekārtojums, augi un to krāsa spēj dziedināt cilvēkus.

Sarmīte Avota un ekskursijas dalībnieki teic paldies šoferītim Dainim Draudziņam un Iecavas novada pašvaldībai, kas atvēlēja autobusu. Braucienā iegūtās zināšanas un iegādātie augi liks Iecavai uzziedēt vēl krāšņāk.      

Fotogalerija:
Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    10.09.2019
TWITTER
Iecavas novads
16 jan
RT @CVK_zinas: ℹ️ Ir sākusies parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem. ✍️ Noskaidro…