Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Visaptveroša ēku atjaunošana ir jāuzsāk jau šodien

15.11.2019 0

Aptuveni 70% Latvijas iedzīvotāju šobrīd dzīvo padomju laika daudzdzīvokļu dzīvojamos namos, kas būvēti laika posmā no 1945. gada līdz 1992. gadam. Šo ēku vidējais kalpošanas ilgums strauji tuvojas beigām, un to stāvoklis turpina tikai pasliktināties. Tāpēc daudzdzīvokļu ēku visaptveroša atjaunošana ir obligāta nepieciešamība!

Jo ātrāk šo procesu sāks, jo mazāk resursu nāksies tērēt, lai šīs ēkas labi kalpotu ne vienu vien gadu desmitu. Ekonomikas ministrijas  dati liecina, ka pēdējo 10 gadu laikā kopumā ir atjaunotas 802 daudzdzīvokļu ēkas, kas ir aptuveni 3% no kopējā daudzdzīvokļu ēku skaita.

Kāpēc tik zema aktivitāte?  Kā viens no galvenajiem iemesliem minama iedzīvotāju un ēku īpašnieku zemā aktivitāte. Lai pieņemtu lēmumu  par ēkas atjaunošanu, nepieciešams, lai «par» nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vismaz divas trešdaļas no visiem dzīvokļu īpašumiem. Dzīvokļu īpašnieku kopsapulcēs bieži vien nav kvoruma, lai vispār balsotu par šo jautājumu. Dzīvokļu īpašnieku vidū arvien ir nepietiekama izpratne par ēkas apsaimniekošanas, uzturēšanas un visaptverošas atjaunošanas jautājumiem.

Visaptverošas ēkas atjaunošanas ietvaros tiek veikta ēkas siltināšana, koplietošanas logu un durvju nomaiņa, apkures sistēmas un karstā ūdens sistēmas atjaunošana un vēl citi atjaunošanas darbi. Visas iepriekšminētās darbības ļaus ikdienas ēkas uzturēšanas izmaksām samazināties, tādējādi arī apsaimniekošanas izmaksām samazinoties ilgtermiņā. Arī pēc visaptverošas ēkas atjaunošanas dzīvokļu īpašnieku izdevumi par neatliekamajiem remontdarbiem samazināsies!

Pēc ēkas visaptverošas atjaunošanas iedzīvotājiem ievērojami samazināsies maksājums par siltumenerģiju, jo pēc energoefektivitātes pasākumu veikšanas  ēkas apkurināšanai būs nepieciešams mazāks enerģijas daudzums. Turklāt ievērojami samazināsies arī kapitālieguldījumi ēkā, jo nebūs nepieciešami līdzekļi neplānotiem remontdarbiem. Pateicoties garantētai iekštelpu gaisa kvalitātei un siltam mājoklim jebkurā gadalaikā, ik diena, ko iedzīvotājs pavadīs savā mājoklī, būs patīkama un komfortabla. Visbeidzot - visaptverošas atjaunošanas rezultātā  dzīvokļa vērtība pieaugs par 20-30 procentiem!

Lai gan programma staujiem soļiem tuvojas izskaņai, Attīstības finanšu institūcija ALTUM joprojām pieņem pieteikumus ES fondu atbalsta saņemšanai ēku atjaunošanai un energoefektivitātes uzlabošanai, kur šīs programmas ietvaros dzīvokļu īpašnieki saņems dāvinājuma grantu 50% apmērā no projekta attiecināmajām izmaksām. Pēdējais laiks nojaukt mītus un bailes, kas neļauj pieņemt pārdomātus lēmumus. Ēkas visaptveroša atjaunošana ne vien īstermiņā dos acīmredzamu un jūtamu rezultātu, bet arī ilgtermiņā ļaus izvairīties no kapitālieguldījumiem ēkā avārijas stāvokļa likvidēšanai. Ēkas visaptveroša atjaunošana ir nepieciešamība un vērtīgs ilgtermiņa ieguldījums ikvienam iedzīvotājam! Rīkojies šodien!

Sergejs Galajevs
NVO «Ēku saglabāšanas un energotaupības birojs» projektu vadītājs
Lapas informācija atjaunota:    08.11.2019
TWITTER
Iecavas novads
16 jan
RT @CVK_zinas: ℹ️ Ir sākusies parakstu vākšana tautas nobalsošanas ierosināšanai par Valsts prezidenta apturētajiem likumiem. ✍️ Noskaidro…