Iecavas
novads
Seko: twitter facebook instagram

Sāk būvēt ārpus sprostiem turēto vistu kūtis

20.03.2019 0

19. martā notika kapsulas iemūrēšanas ceremonija AS «Balticovo» jaunā projekta – ārpus sprostiem turēto vistu kūts – pamatos. Projekta kopējās investīcijas sasniedz 8 miljonus eiro, un pirmās divas kūtis kopā nodrošinās 260 000 jaunas putnu vietas.

Sāk būvēt ārpus sprostiem turēto vistu kūtis
FOTO: Anta Kļaveniece

Kapsulas iemūrēšanas ceremonijā piedalījās AS «Balticovo» padomes priekšsēdētājs Valdis Grimze, padomes loceklis Mhitars Mhitarjans, komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps, kā arī Iecavas novada domes priekšsēdētājs Aivars Mačeks. Kapsulā tika ievietots vēstījums nākamajām paaudzēm, jaunākais laikraksta «Iecavas Ziņas» numurs, Iecavas novada jubilejas monēta, kuru rotā novada ģerbonis, un piecu eiro naudaszīme.  

«Jaunā projekta realizēšana ir pārdomāta atbilde uz Skandināvijas un Rietumeiropas pieprasījumu pēc 2. numura jeb ārpus sprostiem dētām olām un olu produktiem. Lai arī pašmāju tirgū šis pieprasījums ir samērā neliels, tas arvien palielinās eksporta tirgos. Aug pieprasījums gan pēc olām, gan augstas pievienotās vērtības produktiem, piemēram, vārītām olām, olu kulteņiem un citiem produktiem, kas Latvijas tirgū vēl tikai sāk savu uznācienu, bet eksporta tirgos jau ir ļoti pieprasīti,» pastāstīja V. Grimze. Kad tiks uzbūvētas jaunās kūtis, AS «Balticovo» dējējvistu un jaunputnu vietu skaits pārsniegs 3 miljonu slieksni.

Arvien vairāk uzņēmumu ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē apzinās savu atbildību pret dzīvnieku labklājību, vidi un sabiedrības vērtībām, tāpēc atsakās no sprostos dētu vistu olu izmantošanas.

No sprostos dētu olu tirdzniecības jau pilnībā atteicies lielveikalu tīkls «SKY», tās ēdienu gatavošanā neizmanto virkne restorānu, savukārt mazumtirdzniecības veikalu tīkli «Maxima» un «Rimi» paziņojuši, ka līdz 2025. gadam plāno pilnībā atteikties no sprostos dētu vistu olu tirdzniecības. Uzņēmumā «Balticovo» skaidro, ka pašreizējais ārpus sprostiem dēto olu īpatsvars Latvijā ir aptuveni 5,5%. 2020. gada sākumā, kad darbību uzsāks jaunās kūtis, šis apjoms palielināsies līdz aptuveni 14% no kopējā Latvijas saražotā olu apjoma.

T. Auškāps informēja, ka projekta pirmajā fāzē plānots uzbūvēt trīs kūtis – divas dējējvistu kūtis un vienu jaunputnu kūti. Taču ar laiku plānots uzbūvēt vēl vairākas dējējvistu kūtis.

«Esam gandarīti, ka pašvaldībai ar «Balticovo» ir izveidojusies laba sadarbība gan dažādos kultūras un sporta projektos, gan arī novada uzņēmējdarbības veicināšanā. Pašvaldībai ir patiess prieks būt daļai no šī notikuma, kurā viens no lielākajiem uzņēmumiem ieliek pamatakmeni tik apjomīgam un nozīmīgam projektam, jo kas gan mēs esam bez uzņēmējiem!» uzrunājot klātesošos, sacīja A. Mačeks.

Anta Kļaveniece
Lapas informācija atjaunota:    20.03.2019
TWITTER
Iecavas novads
05 jūn
No trešdienas, 10.jūnija, SIA „Dzīvokļu komunālā saimniecība” (DzKS) kase atsāks apmeklētāju apkalpošanu klātienē.… https://t.co/SPGg7m4Iar