Iecavas
pilsēta un pagasts
Seko: twitter facebook instagram

Atzīmēs Pasaules Olu dienu

07.10.2021 0

Ik gadu oktobra otrajā piektdienā visā pasaulē atzīmē Pasaules Olu dienu, izceļot olas izcilo daudzpusību un priekšrocības cilvēkiem katrā dzīves posmā.

Šogad, 8. oktobrī, Pasaules Olu dienas svētki tiks svinēti jau 25. reizi. Arī Latvijā ar AS “Balticovo” organizētām aktivitātēm visai ģimenei šie svētki tiks atzīmēti ar vēl nebijušu vērienu.

 

Kā šā gada galveno vadmotīvu Starptautiskā olu komisija ir noteikusi rūpes par apkārtējo vidi un izcēlusi, ka ola ir “dabas ideālais komplekts”, atzīmējot olas izcilo daudzpusību un daudzās priekšrocības, kas pieejamas cilvēkiem jebkurā vecumā un dzīves posmā. Ola ir viens no barības vielām visbagātākajiem dabiskajiem pārtikas avotiem uz planētas un to perfektā komplekta spēks ir nepārspējams – smadzeņu darbības uzlabošana, fiziskā spēka atbalstīšana, bērna augšanas veicināšana.

 

Īpaši Pasaules Olu dienas ietvaros šogad atzīmē faktu, ka līdztekus daudzajiem uztura ieguvumiem, ola ir arī zemas ietekmes olbaltumvielu avots saskaņā ar Pasaules resursu institūta (WRI) olbaltumvielu rezultātu karti. Tas ir pateicoties palielinātai efektivitātei un ievērojamam produktivitātes pieaugumam, kas pēdējos gados ir sasniegts saimniecībās un olu piegādes ķēdē, tādēļ olām ir viszemākais ekoloģiskās pēdas nospiedums no parastajiem dzīvnieku olbaltumvielu avotiem, un tās ir salīdzināmas ar dažiem augu izcelsmes pārtikas produktiem. Pasaules resursu institūta un partneru pētījumi liecina, ka olas ietilpst zemas ietekmes kategorijā attiecībā uz siltumnīcefekta gāzu emisijām uz gramu proteīna – olu ražošanai ir gandrīz tāda pati ietekme uz vidi kā sojas pupu, rīsu vai riekstu ražošanai.

 

“Kā Ziemeļeiropas vadošajam olu un olu produktu ražotājam, ekoloģiskie un vides jautājumi mūs īpaši uztrauc. Tādēļ jau šobrīd mūsu ražotnē esam ieviesuši vairākus videi draudzīgus risinājumus, ko gadu gaitā, plānojam tikai attīstīt. Proti, lai pārtika nenonāktu atkritumos, mēs esam paplašinājuši produktu klāstu, no nestandarta izmēra olām ražojot olu masu, pankūku mīklu, olu masu kulteņa pagatavošanai un olu pulveri, ” komentē uzņēmuma “Balticovo” komunikācijas un attīstības direktors Toms Auškāps.

 

Latvijā Pasaules Olu dienas svētki iepriekš atzīmēti ar dažādām aktivitātēm visai ģimenei par “Olu galvaspilsētu” dēvētajā Iecavā. Savukārt pērn šie svētki jau ar plašāku vērienu svinēti arī Rīgā. Arī šogad AS “Balticovo” mudina iedzīvotājus un viesus, kā Rīgā, tā arī Iecavā, sumināt mazo dabas spēkstaciju – olu – ar īpašu programmu.

 

“Atgriežoties pie mūžīgā jautājuma, kas bija pirmais – vista vai ola, šogad, atzīmējot Pasaules Olu dienu, mēs vēlamies slavināt abus. Tādēļ aicinām interesentus iepazīties ar vairāk nekā 30 dažādu mājputnu šķirnēm jau 9. oktobrī Esplanādes parkā, dējējvistu un dēto olu izstādē,’’ turpina Toms Auškāps.

 

“Balticovo” Pasaules Olu dienas ceļojošais street food restorāns atgriezīsies arī šogad, 8. un 9. oktobrī Rīgas un Iecavas iedzīvotājiem un viesiem piedāvājot bez maksas nobaudīt svaigi pagatavotus olu ēdienus.

 

Pasaules Olu dienas ceļojošā street food restorāna pieturas vietas:

Piektdien, 8. oktobrī

08:30 – 10:00 – VEF kultūras pils

10:30 – 12:00 – Kaļķu un Vaļņu ielu krustojums

12:30 – 14:00 – LU Akadēmiskais centrs

14:30 – 16:00 – Mūkusalas Biznesa centrs

16:30 – 18:00 – Āgenskalna tirgus

Sestdien, 9. oktobrī

10:00 – 12:00 – Iecavā (Edvarta Virzas ielā, stāvlaukumā blakus tirgus laukumam un Iecavas autoostai)

14:00 – 16:00 – Esplanādē

 

Savukārt centrālais šā gada notikums ir dējējvistu un dēto olu izstāde Esplanādes parkā, kas priecēs garāmgājējus 9. oktobrī un tapusi sadarbībā ar Latvijas sīkdzīvnieku audzētāju biedrību “Trusis un citi”. Izstādē apmeklētāji varēs aplūkot 30 dažādu mājputnu šķirnes un to olas. Izstādē būs skatāmas arī cukurvistiņas, kas tiek dēvētas par Latvijas nacionālo dārgumu, jo ir viena no senākajām pašmāju vistu šķirnēm, kas pēdējo 80 gadu laikā tikusi sajaukta ar citām un bija gandrīz izzudusi. Šobrīd selekcionāri aktīvi cīnās par šīs vistu šķirnes atjaunošanu. Papildu izstādes apmeklētāji Rīgas centrā varēs ieraudzīt Kūrlandes zosis, kā arī Bronzas un Lavandas krāsas tītarus. 

 

Svētku aktivitāšu programmai un aktualitātēm Latvijā iespējas sekot līdzi Balticovo sociālajos tīklos: https://www.facebook.com/balticovo.

Lelde Vasile
Lapas informācija atjaunota:    07.10.2021